Wybieram 590 - kupuj świadomie polskie produkty

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:53
Każdy z nas w obliczu recesji może wspierać polską gospodarkę, wystarczy tylko świadomie robić zakupy. 590 na początku kodu kreskowego oznacza, że produkt pochodzi z Polski.
Audio
  • "Wybieram 590" - kupuj świadomie polskie produkty (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Yummypic/Shutterstock

W poniedziałek prezydent zainaugurował akcję "Kupuj świadomie produkt polski".  Apelujemy do wszystkich, aby w czasie robienia zakupów zwracali uwagę na to, gdzie wyprodukowane jest to, co kupują i aby starali się, mając do wyboru różne produkty, ze sklepowych półek wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda. - Wspiera to rozwój gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera też naszych przedsiębiorców - dodał.

Wybieram 590

Liczba 590 na początku kodu kreskowego w światowym systemie oznaczania produktów jest przypisana naszemu krajowi. - Jeśli wybierzemy z półki sklepowej taki produkt możemy - w większości przypadków - być pewni, że jest on związany z Polską - powiedział Artur Niewrzędowski z inicjatywy Wybieram 590 i dodał, że chcąc mieć pełną gwarancję polskiego pochodzenia towaru warto dodatkowo sprawdzić dane firmy i miejsce produkcji.

W sprawdzeniu, czy produkt jest rzeczywiście polski pomocą służy aplikacja Pola. Wystarczy zeskanować przy jej użyciu kod kreskowy z dowolnego produktu, by dowiedzieć się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola wskaże, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu.

- Kod 590 oznacza miejsce rejestracji firmy. Musimy mieć świadomość, że wiele polskich firm, które wszyscy uważają za rodzime, dawno została kupiona przez zagraniczne przedsiębiorstwa - zaznaczył Mateusz Perowicz, koordynator aplikacji Pola (Klub Jagielloński).

Konsumenci mają realny wpływ

- Jeżeli uwzględnimy, że w samym tylko 2019 roku Polacy przeznaczyli na zakupy w handlu detalicznym grubo ponad 400 mld zł a ponad 40 proc. z tej kwoty zostało przeznaczone na artykuły spożywcze, to możemy sobie uzmysłowić, że my, jako pojedynczy konsumenci, mamy realny wpływ na to dokąd trafiają nasze pieniądze - czy zasilą polskich przedsiębiorców, którzy w kraju tworzą miejsca pracy, płacą podatki, inwestują, czy też te pieniądze zostaną wytransferowane za granicę i w ten sposób powiększą PKB innego kraju - wskazał Michał Lipiński dyrektor Konkursu "Teraz Polska".

Jacek Kowalczyk z firmy doradczo-audytorskiej Grant Thornton wyjaśnił, że jeśli wybieramy produkt zagraniczny z każdego jednego złotego, który przeznaczymy na taki produkt, aż 75 groszy ucieka za granicę a tylko 25 groszy zostaje w Polsce. Kiedy produkt jest polski wówczas z każdej złotówki aż 79 groszy zostaje w Polsce (przedsiębiorca - statystycznie - musi zaimportować część materiałów lub urządzeń).

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reportaż: Aleksandra Tycner

Data emisji: 7.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda zachęca: podczas zakupów wybierajmy polskie produkty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:54
Prezydent zaapelował do polskich konsumentów o to, by w czasie zakupów sięgali po rodzime produkty. Na konferencji prasowej Andrzej Duda zainaugurował kampanię "Kupuj świadomie produkt polski".
rozwiń zwiń