Pomoc dla zdolnych uczniów. Święty Mikołaj i jego pomocnicy działają

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 13:10
Stypendia przyznawane przez Fundację Świętego Mikołaja od lat trafiają do zdolnych i zaangażowanych społecznie uczniów, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin. Dzisiaj, gdy szkoły prowadzą zajęcia zdalnie, szczególnie potrzebne są środki na zakup sprzętu umożliwiającego taką naukę. W związku z tym fundacja uruchomiła specjalną akcję, żeby każdy uczeń i uczennica mogli uczyć się #zdomu.
Audio
  • Pomoc dla zdolnych uczniów (Jedynka/ Cztery pory roku)
Żebym mogła uczyć się zdomu - zbiórka na rzecz dostępu do edukacji dla dzieci z niezamożnych rodzin
Żebym mogła uczyć się #zdomu - zbiórka na rzecz dostępu do edukacji dla dzieci z niezamożnych rodzinFoto: Fundacja Świętego Mikołaja

- Nagle z dnia na dzień okazało się, że aby móc się uczyć, niezbędny jest komputer i dostęp do internetu. Bardzo wiele dzieci w Polsce nadal nie ma do niego dostępu, ponieważ nadal nie posiada komputera w domu. Jako fundacja, która od lat zajmuje się dostępem do edukacji, chcemy zwrócić uwagę na ich sytuację - mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Uczniowie korzystają z komputerów

Kilkudziesięciu stypendystów już w zeszłym roku nabyło komputery, drukarki i inny sprzęt komputerowy, dzięki którym teraz mogą  uczestniczyć w lekcjach online. Aczkolwiek dzieci potrzebujących pomocy, obecnie jest dużo, dużo więcej. - Gromadzimy teraz środki, aby Stypendium św. Mikołaja móc przyznać większej liczbie dzieci, które po prostu potrzebują wsparcia - przyznaje Antonina Grządkowska, koordynator programu.

- Mamy pewien określony katalog wydatków, jakie mogą być pokryte ze stypendium. Te wydatki zawsze wiążą się z edukacją, ponieważ nie jest to stypendium socjalne, tylko edukacyjne - tłumaczy Joanna Paciorek, wiceprezes zarządu fundacji.

Każde zebrane 2000 zł to kolejne stypendium

Fundacja Świętego Mikołaja prosi osoby zainteresowane o udział w zbiórce na stypendia dla dzieci w potrzebie. Każde zebrane 2000 zł to kolejne dziecko, które otrzyma stypendium.

"Święta bez granic"

Fundacja Świętego Mikołaja od wielu lat niesie pomoc zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin także w ramach akcji "Święta bez granic", której wieloletnim partnerem jest Program 3 Polskiego Radia. W ramach ubiegłorocznej edycji zebrano na ten cel 1.100.072 zł. 

- Dzięki tym pieniądzom uda się bardzo, bardzo wiele zrobić. Chcemy rozwijać program Stypendia Świętego Mikołaja, a także zapraszać do kolejnych edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja młodych, zaangażowanych społecznie ludzi z całej Polski - podsumowała akcję Izabela Stawicka.

[CZYTAJ WIĘCEJ] "Święta bez granic 2019". Zebraliśmy ponad milion sto tysięcy złotych! 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 10.44

DS

Czytaj także

Uczniowie pracują zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
- W tej chwili ważne jest, żeby dzieci nie zapominały o szkole i nie wypadały z rytmu pracy, a nie to, żeby zrealizować wszystko zgodnie z podstawą programową - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945 w Warszawie. Jak w praktyce wygląda nauka podczas pandemii koronawirusa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa akcja #komputerdlaucznia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:00
Każdego dnia ma kolejny sprzęt do odbioru i kolejne zgłoszenie do załatwienia. Nie ma odpoczynku, ponieważ szkoły pracują zdalnie, a nie każdy uczeń ma komputer. Pewien człowiek z Małopolski postanowił zmieniać świat i rozpoczął, na razie lokalnie, akcję #komputerdlaucznia.
rozwiń zwiń