Hulajnogą przez świat. Spotkanie z Dominikiem Wieczorkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:30
Z wykształcenia jest leśnikiem (mieszka w Puszczy Noteckiej), a z zamiłowania podróżnikiem. Był na Półwyspie Arabskim, a ostatnio na Smoczej Wyspie, czyli Sokotrze na Oceanie Indyjskim. Owocem obu wypraw są książki. Gościem "Czterech pór roku" był Dominik Wieczorkiewicz, który podróżuje na... hulajnodze.
Audio
  • Hulajnogą przez świat. Spotkanie z Dominikiem Wieczorkiewiczem (Cztery pory roku/Jedynka)
Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię i Hulajnogą przez Smoczą wyspę Dominik Wieczorkiewicz
"Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię" i "Hulajnogą przez Smoczą wyspę" Dominik WieczorkiewiczFoto: Wydawnictwo Skrzat

W Programie 1 Polskiego Radia Dominik Wieczorkiewicz podkreślił, że hulajnogę wybrał z kilku powodów. Według niego pozwala ona dorosłej osobie powrócić chociaż na chwilę do beztroskich czasów dzieciństwa. Dzięki niej można też odkrywać świat niespiesznie, z zupełnie innej perspektywy. No i jest to środek transportu, który jest przyjazny środowisku.

Gość radiowej Jedynki powiedział, że hulajnoga, na której zwiedzał świat, była specjalnie przygotowana do takiej podróży. - Przygotowanie hulajnogi jest ważne. Przejechałem przez pasmo górskie w Libanie. To było bardzo trudne. Miałem specjalne opony i hamulce - wyjaśnił. Zapytany, jak udało mu się pokonać pustynię Ar-Rab al-Chali odpowiedział ze śmiechem, że wytyczono przez nią szlaki komunikacyjne i on z nich skorzystał.

Spełnione podróżnicze marzenie

Wieczorkiewicz przemierzył Arabię Saudyjską, Bahrajn, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na początku tego roku odwiedził Smoczą Wyspę, czyli należącą do Jemenu wyspę Archipelagu Sokotra. Rozmówca Agnieszki Kunikowskiej wskazał, że spotykał na swej drodze przyjaznych, gościnnych ludzi i... zwierzęta. Większość z tych ostatnich okazała mu dużą pomoc, ale nie każde spotkanie można zaliczyć do udanych. W trakcie jednej z podróży gość audycji "Cztery pory roku" padł ofiarą głodnych kóz, które zjadły mu dętkę.

Wycieczką na Smoczą Wyspę Wieczorkiewicz spełnił swoje podróżnicze marzenie. Z powodu otaczających wyspę wojennych konfliktów jest ona obecnie trudno dostępna dla turystów.

- Jest to miejsce niezwykle ciekawe - jednocześnie leży i w Azji, i w Afryce, a słynie ze smoczych drzew i mnóstwa legend - zaznaczył i opowiedział, jak wyglądają smocze drzewa i czym go zaskoczyły. - Najłatwiej je porównać chyba do dużych grzybów - one mają stosunkowo niskie pnie i bardzo rozbudowaną koronę. Kiedy oglądałem je na zdjęciach, to wydawało mi się, że one są iglaste, ale okazało się, że są pokryte dużymi liśćmi - wyjaśnił.

. 
Fot. Oleg Znamenskiy/shutterstock.com

- To było dla mnie uwieńczenie podróży - zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Dominik Wieczorkiewicz opowiedział, dlaczego postanowił zostawić swoją "żółtą strzałę" w Jemenie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Dominik Wieczorkiewicz (leśnik, podróżnik)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Czytaj także

#ZOOstańwdomu. Obejrzyj i posłuchaj opowieści o zwierzętach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 11:39
Stołeczny ogród zoologiczny, z uwagi na stan epidemii, jest zamknięty do odwołania. Władze zoo przygotowały na ten czas wyjątkowe filmy. 
rozwiń zwiń