Koronawirus w Polsce. Czy woda z kranu jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:12
Czy koronawirus jest w stanie przeżyć w wodzie pitnej? Czy można bezpiecznie pić nieprzegotowaną wodę z kranu?
Audio
  • Czy można pić wodę z kranu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sonsart/Shutterstock.com

- Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że procedury, które są obecnie przeprowadzane, jeżli chodzi o wodę pitną, są całkowicie wystarczające do zapewnienia jej bezpieczeństwa. Proces dezynfekcji wody zapewnia szybką utratę aktywności wirusa COVID-19. Nie ma dowodów na to, żeby koronawirus przeżywał w wodzie pitnej. Nie musimy się obawiać - podkreśla w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" biolog molekularny z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Biotechnologii i Antybiotyków Małgorzata Kęsik-Brodacka.


Czytaj więcej
dentysta_1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Co zrobić, gdy boli nas ząb?

Rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak zwraca uwagę, że o jakości wody z kranu decydują dwa czynniki. - Z jednej strony wodę do naszych kranów dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jeżeli chodzi o Warszawę, to mamy bardzo dobrej jakości wodę, która jest dostarczana przez miejskie wodociągi. To woda wielokrotnie monitorowana zarówno przed wodociągi, które wykonują stale badania laboratoryjne, które mają potwierdzać jej jakość, ale też jest monitorowana przez służby sanitarne, które w różnych punktach stolicy pobierając próby do badania jakości wody - mówi.

- Druga rzecz, która decyzduje o jakości wody z naszego kranu, to stan naszej instalacji wewnętrznej. Jeżeli mamy pewność,  że mamy dobre, nieskorodowane rury, że jakość tej instalacji wewnętrznej jest na odpowiednim poziomie - ona powinna być okresowo sprawdzana przez zarządców naszych budynków - i mamy też czysty kran, to nie widzę przeszkód w tym, żeby wodę z kranu pić. Nie mamy doniesień, że wirus roznosi się poprzez wodę w kranie - zaznacza Joanna Narożniak. 


Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 10.26

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa w sklepach i firmach. Zobacz jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 13:21
Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce rząd wprowadza kolejne regulacje, również w życiu gospodarczym. Chodzi m.in. o zamknięcie niektórych punktów usługowych, hoteli oraz ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie - podkreślał szef rządu.
rozwiń zwiń