Ten samolot wyróżnia masa - Antonow An-225 Mrija w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:05
Na warszawskim lotnisku Okęcie dzisiaj przed godz. 10.00 wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na wypełnionym po brzegi pokładzie samolotu znajdowały się m.in. maski ochronne typu FFP2, medyczne kombinezony oraz przyłbice chroniące twarz.
Audio
  • Ten samolot wyróżnia masa - Antonow An-225 Mrija w Polsce (Cztery pory roku/Jedynka)
Samolot Antonov An-225 Mriya - największy samolot świata - wylądował 14 kwietnia na Lotnisku Chopina w Warszawie
Samolot Antonov An-225 Mriya - największy samolot świata - wylądował 14 kwietnia na Lotnisku Chopina w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

- Maksymalna masa startowa tego samolotu to 600 ton i Mrija ustanowiła 16 czerwca 2004 roku rekord świata, jeżeli chodzi o masę przewożonego ładunku. To było 247 ton więc tyle ile praktycznie waży Boeing 787 Dreamliner w swojej największej wersji - zauważa Damian Śmigielski, mechanik lotniczy. - To pokazuje jaka jest skala możliwości przewozu towarów tym samolotem - dodaje. 

Transport materiałów na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A. Lotniczy kolos wystartował wczoraj z lotniska w chińskim Tianjinie. To największy jednorazowy transport z pomocą medyczną do walki z epidemią choroby COVID-19. Realizacja transportu w rekordowo krótkim czasie była możliwa dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu i wsparciu przedstawicieli polskiej dyplomacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Aktywów Państwowych i ambasady RP w Pekinie.

Waga silnika - aż 4 tony 

Antonow An-225 Mrija posiada 6 silników, a każdy z nich waży 4 tony. Samolot zużywa średnio 18 ton paliwa na godzinę lotu. Dla porównania samoloty pasażerskie używane przez PLL LOT Embraer 190 zużywają ok. tonę dwieście litrów na godzinę lotu. - Tutaj mamy 18 razy więcej i na pokład wchodzi ok. 190 tysięcy litrów paliwa. Jeżeli byśmy chcieli porównać to do samochodu, to przy autach z silnikiem diesel, które spalają 6 litrów na 100 km to można przejechać ok 300 000 km - wyjaśnia mechanik lotniczy. 

*** 

Premier polskiego rządu podziękował przedstawicielom zarządów spółek KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy Lotos. "Bez ich zaangażowania ten transport nie byłby możliwy" – podkreślił Mateusz Morawiecki.
"To już kolejny transport realizowany na polecenie szefa rządu – dodał prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński – Pomagamy tym, którzy są na pierwszej linii w tej trudniej wojnie z niewidzialnym wrogiem. Przede wszystkim pragniemy pomagać przedstawicielom służb medycznych".

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Materiał: Maciej Oswald 

Data emisji: 14.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.43

IAR/ans 

Czytaj także

Antonow An-225 Mrija wylądował na Okęciu. Na pokładzie dziesiątki ton sprzętu na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:41
Na warszawskim Okęciu wylądował największy samolot świata. Antonow An-225 Mrija przetransportował ponad 1000 metrów sześciennych sprzętu zabezpieczającego zamówionego w Państwie Środka przez KGHM i Lotos. Są to przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem oraz sprzęt służący do walki z chorobą COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Premier: bezprecedensowy transport

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:43
Jak poinformował premier, "do Polski przybywa ok. 80 ton towarów niezbędnych do walki z koronawirusem". - To bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać, będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu - podkreślił Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Warszawie wylądował największy samolot świata. Dostarczył sprzęt medyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:40
Na warszawskim lotnisku Chopina wylądował największy samolot świata Antonow AN-225 Mrija. Maszyna przywiozła z Chin ładunek zakupiony przez dwie spółki skarbu państwa - KGHM oraz LOTOS. Są to przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem oraz sprzęt służący do walki z chorobą COVID-19. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do szpitali i innych placówek, które zmagają się z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń