"Warsiawska nawijka". Warsztaty on-line w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 11:44
Z powodu epidemii nieczynne są wystawy, muzea, czy galerie. Część spotkań, wydarzeń, warsztatów przeniosła się więc do świata wirtualnego. Tak też jest w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego, które ofertę ma bogatą. Wśród atrakcji są warsztaty "Gwara warszawska".
Audio
  • Warsztaty gwary warszawskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Podwórko na warszawskiej starej Pradze
Podwórko na warszawskiej starej PradzeFoto: Tom Plevnik/shutterstock

Agnieszka Szulejewska z Muzeum Powstania Warszawskiego podkreśla, że program ma na celu twórcze sięgnięcie do  tych przykładów w historii, które odbiorców będą pozytywnie inspirowały do działania. - W Warszawie mamy swój język, który nie jest martwy, a mało kto o nim słyszał i chcemy to zmienić - wyjaśnia. Wśród wielu zajęć są warsztaty dla dzieci pod nazwą "Zostań warszawskim cwaniakiem".
Będzie je prowadziło Stowarzyszenie Gwara Warszawska.

Prezes stowarzyszenia Radosław Potrac zapewnia, że młodzież jest w stanie ogarnąć "warsiawską nawijkę" bez problemu. - Elementy "warsiawskiej nawijki" często przewijają się w języku młodych ludzi i oni bardzo często używają słów, o których nie wiedzą, że są warszawskie - zauważa.

W stolicy zachowały się jeszcze dzielnice, w których mówi się z charakterystycznym zmiękczeniem twardych głosek typu sz i ich mieszkańcy często mówią gwarą nie zdając sobie z tego sprawy. Podkreśla, że gwara żyje, choć wymaga wsparcia i pomocy.

Pierwsze zajęcia mają się odbyć w piątek (17 kwietnia).

W programie są m.in. "Lekcje gwary dla młodzieży" dla uczniów szkół podstawowych, "Jak zostać praskim cwaniakiem" - warsztaty dla dzieci połączone z nauką dawnych i dzisiejszych zasad savoir vivre oraz "Legendy warszawskie w gwarze" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Organizatorzy przewidzieli również "Klawy turniej" - test z gwary warszawskiej w dwóch wersjach: dla młodszych i starszych odbiorców. To ostatnie wydarzenie codziennie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Warsztaty "Gwary warszawskiej" on-line będą trwały od poniedziałku do piątku. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Goście: Agnieszka Szulejewska (autorka wszystkich projektów online w Muzeum Powstania Warszawskiego), Radosław Potrac (prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 9.43

ag

Czytaj także

Warszawska gwara na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 20:30
Justyna Piernik i jej goście będą rozmawiać, muzykować i nawijać po warsiasku. "Mikrokosmosy" nadamy tym razem z 19. Pikniku Naukowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O pochodzeniu nazwy Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 09:00
Każdy zna legendę o Warsie i Sawie. Według opowieści, od tych właśnie imion wzięła się nazwa Warszawa. Jednak to tylko legenda, a jak było naprawdę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steffen Möller: tata widział mnie na ambonie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 18:19
- On jest protestanckim teologiem i marzył, bym został pastorem. Niestety, uśmiech mam w genach i nie potrafię mówić poważnie - twierdzi kabareciarz. Czy dla Angeli Merkel zrobi wyjątek?
rozwiń zwiń