Legenda "Titanica" wciąż rozgrzewa wyobraźnię historyków i filmowców

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:14
15 kwietnia 1912 roku o godzinie 2.20 zniknął pod wodą w wyniku zderzenia z górą lodową brytyjski transatlantyk "Titanic". Choć od zdarzenia minęło 108 lat, cały czas rozgrzewa ono wyobraźnię. Może dlatego, że tym statkiem płynęło bardzo wielu bardzo bogatych ludzi. Rejs zwano przecież czasem hekatombą milionerów.
Audio
  • Legenda katastrofy Titanica (Cztery pory roku/Jedynka)
Titanic
TitanicFoto: Anton_Ivanov/shutterstock

Kiedy rok wcześniej majestatycznie zsunął się z pochylni do wody, prasa pisała o najwspanialszym statku na świecie, niezatapialnym klejnocie brytyjskiej floty pasażerskiej.

Dr Janusz Osica, historyk, przypomina, że statek wypłynął w swój dziewiczy rejs 10 kwietnia, mając na pokładzie ponad 1,3 tys. pasażerów i prawie 900 członków załogi. Statek był bardzo szybki, płynął z prędkością 22 węzłów, czyli ok. 40 kilometrów na godzinę.

Andrzej Fedorowicz, dziennikarz historyczny, podkreśl, że płynął tak szybko, gdyż kierownictwo linii postanowiło, że w pierwszym rejsie liniowiec zdobędzie tzw. Błękitną wstęgę Atlantyku, czyli w najkrótszym czasie przepłynie ocean od Wysp Brytyjskich do Ameryki Północnej. Miało to olbrzymie znaczenie reklamowe i promocyjne. W krytycznym momencie statek otarł się prawą burtą o górę lodową na tyle łagodnie, że wielu pasażerów nawet nie odczuło zderzenia. - I tutaj dała o sobie znać słaba jakość nitów, które łączyły blachy poszycia - wyjaśnia przyczyny zatonięcia dziennikarz.

Youtube/Niesamowite fakty

A legendę statku utrwalił obsypany 11 Oscarami film "Titanic" Jamesa Camerona z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio w rolach głównych. Film jest na trzecim miejscu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Youtube

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Przygotowała: Małgorzata Raducha

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 10.45

ag


Zobacz więcej na temat: Titanic Małgorzata Raducha
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby z dna oceanu - "Titanic the Exhibition"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 10:44
Miał prawie 270 metrów długości, ponad 50 metrów wysokości i tylko dwadzieścia łodzi ratunkowych, a jego pierwszy rejs okazał się ostatnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy polecane do oglądania w domu? Brytyjczycy odpowiadają "Titanic"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:50
"Jakie filmy polecają państwo do oglądania w domu"? - Takie pytanie postawili Brytyjczycy. Kilka dni temu "The Guardian" opublikował listę filmów, w której na pierwszym miejscu jest kultowa produkcja Jamesa Camerona "Titanic". 
rozwiń zwiń