Wykłady o Leopoldzie Tyrmandzie. Jak wyglądała modna Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:56
Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Grzegorzem Sołtysiakiem przygotowało wirtualne wykłady na temat Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza, publicysty, znawcy i popularyzatora jazzu w Polsce. Gdzie i kiedy można je obejrzeć?
Audio
  • Leopold Tyrmand i moda dawnej Warszawy (Jedynka/ Cztery pory roku)
Leopold Tyrmand
Leopold TyrmandFoto: PAP/CAF

W każdy czwartek o godz. 14.00 wystarczy wejść na Facebooka Muzeum Powstania Warszawskiego, aby móc posłuchać wykładu z cyklu "Nie taki znowu ZŁY. Gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy". Pierwsze wirtualne spotkanie odbyło się 8 kwietnia. Wykłady prowadzi Grzegorz Sołtysiak, historyk, dziennikarz i autor wielu książek poświęconych powojennej Warszawie.

- Chcemy opowiedzieć o tym, jak wyglądała Warszawie w połowie lat 50. i na przełomie lat 50. i 60. – mówi Grzegorz Sołtysiak.

Najnowszy odcinek

Czego dotyczył ostatni odcinek? - Jeżeli Leopold Tyrmand, to także moda. Był przecież jednym z lepiej ubranych ludzi w tej części Europy w połowie lat 50. Sprawdziliśmy czy Leopold Tyrmand był bikiniarzem i kim byli bikiniarze, ale także szerzej spojrzymy na modę i nowe słowa - opowiada gość Jedynki.

- Żeby być modnym na przełomie lat 50. i 60., należało chodzić na seminarium prof. Kołakowskiego, natomiast przechodząc Nowym Światem, trzeba było mieć w ręku jakiś bestseller. Mogła to być na przykład Saganka albo zagraniczna płyta z kolorową okładką i żadnego znaczenia nie miało to, że w środku były przykładowo pieśni ludowe z okolic Warszawy - dodaje Grzegorz Sołtysiak.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Grzegorz Sołtysiak (historyk, dziennikarz i autor wielu książek poświęconych powojennej Warszawie)

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 11.16

DS