Koronawirus. Poczta dostarczy elektroniczną wersję papierowego listu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 13:12
W czasach walki z koronawirusem wiele osób ma obawy, aby wyjść na pocztę, bo kolejka, bo jest tam dużo ludzi, bo nie chcemy się z nikim spotykać i chcemy ograniczyć wszelkie kontakty. Takim klientom Poczta Polska i Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły wyjść naprzeciw i dostarczać im pocztę elektronicznie.
Audio
  • Min. cyfryzacji Marek Zagórski o usłudze dostarczenia poczty na skrzynkę mejlową (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Pomysł jest bardzo prosty. Zamiast tradycyjnej koperty, dostarczanej do skrzynki pocztowej, list lub dokument zostanie zeskanowany, czyli zostanie mu zrobiona taka elektroniczna fotografia i w takiej formie ma być dostarczony do skrzynki pocztowej, ale elektronicznej.

banknot.jpg
Koronawirus w Polsce. Jak długo wirus utrzymuje się na banknotach?

U niektórych pomysł wzbudził obawy o naruszenie tajemnicy korespondencji. Minister cyfryzacji uspokaja, że nic takiego nie można mówić o naruszeniu tajemnicy korespondencji. Poczta Polska musi o nią zadbać. Cały proces ma się odbywać automatycznie.

Zresztą usługa nie jest nowością. Od dłuższego czasu można było z niej skorzystać w ramach platformy Envelo, z tym że w ten sposób można było otrzymać przesyłki zwykłe. - Teraz, po zmianie przepisów, usługa została rozszerzona na przesyłki papierowe - wyjaśnia minister.

Zastrzega, że zawsze odbywa się to na wyraźną prośbę adresata. Taką prośbę można przekazać elektronicznie. - Byłoby absurdalne, gdybyśmy musieli iść na pocztę po to, żeby nie dostawać z poczty listów - zauważa gość Programu 1 Polskiego Radia. Proces ma odbyć się zdalnie.

Usługa nie będzie dodatkowo płatna i będzie dostępna w całej Polsce, a nie tylko w dużych miastach. Ministerstwo chciałoby, aby pozostała dostępna również po zakończeniu okresu zwalczania koronawirusa.


. .

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 9.21

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Wymieniać teraz opony czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 13:26
Sezonowa wymiana opon jest dozwolona w trakcie pandemii koronawirusa, ale pod pewnymi warunkami - poinformował w komunikacie na swojej stronie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Związek podał, że zgodziło się na to Ministerstwo Zdrowia po interwencji tego związku, a także Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Związku Dealerów Samochodów. Ale czy wymiana opon jest obecnie rzeczywiście konieczna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby wieku dziecięcego nie uodparniają na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:05
Czy przebycie poważnych chorób w dzieciństwie, może uodpornić nas na koronawirusa? - Nie ma takich zależności między przechorowaniem jakiegoś zakażenia w przeszłości a zbudowaniem sobie odporności na zupełnie nowy patogen - twierdzi prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szczepienie przeciwko grypie chroni przed koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:00
Czy w związku z tym, że grypa i koronawirus są wirusami oddechowymi, szczepienie przeciwko grypie może mieć wpływ na lżejszy przebieg koronawirusa?
rozwiń zwiń