Koronawirus a zakupy. Czy produkty spożywcze trzeba dezynfekować?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:07
Z badań nie wynika, aby koronawirus mógł wnikać do produktów spożywczych i w ten sposób przedostawać się do organizmu człowieka. Jednak cząsteczki wirusa mogą znaleźć się na powierzchni produktów spożywczych lub na ich opakowaniach. Jak postępować z przyniesionymi do domu zakupami?
Audio
  • Czy trzeba dezynfekować żywność? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

- Jeżeli mówimy o takich produktach spożywczych, jak na przykład jaja, to one podlegają obróbce termicznej, a wiemy, że wirus ginie w temperaturze 60 stopni, więc spożywanie ich jest bezpieczne - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" w Programie 1 Polskiego Radia biolog molekularny z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Biotechnologii i Antybiotyków Małgorzata Kęsik-Brodacka.

Czytaj więcej
kran picie woda shutterstock 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Czy woda z kranu jest bezpieczna?

Zawsze myjemy owoce i warzywa!

- Jeżeli chodzi o produkty, które są opakowane i obawiamy się, że na powierzchni opakowania mogą znajdować się wirusy, to opakowania najlepiej jest się pozbyć i umyć ręce. Jeżeli chodzi o towary sprzedawane luzem, jak warzywa czy owoce, to klienci są teraz zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych, także tutaj też nie powinno mieć miejsca zakażenie. Pamiętajmy, że bez względu na to, czy mamy do czynienia z koronawirusem, czy nie, owoce i warzywa zawsze myjemy przed spożyciem - zaznacza Małgorzata Kęsik-Brodacka. 

"Nie kaszlemy, nie kichamy, nie macamy"

Także rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak mówi, że świadomy klient powinien pamiętać, że do sklepu przychodzimy w maseczce i rękawiczkach. - Nie kaszlemy, nie kichamy i nie macamy produktów - zaznacza. 

- Z badań nie wynika, aby koronawirus przenosił się przez żywność. Nasze zachowania, tej podwyższonej higieny i reżimu sanitarnego, wynikają z faktu, że ta żywność może być zanieczyszczona poprzez wydzielinę człowieka - podkreśla.

Joanna Narożniak informuje także, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdują się zalecenia dotyczące odpowiedniej kombinacji temperatury i czasu, w której ginie koronawirus, np. 30 minut w 60 stopniach. - Tak więc, jeśli wszystkie produkty surowe poddamy obróbce cieplnej - zanieczyszczenie koronawirusem zostanie wyeliminowane - dodaje. 


Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 10.22

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co jeść, a czego nie jeść w czasie epidemii? Dietetycy odpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 07:26
Jak zadbać o nasze ciało, a co za tym idzie – o odporność, gdy nasze możliwości uprawiania sportu są mocno ograniczone? Można, a nawet trzeba zastosować odpowiednią dietę. Specjaliści od żywienia przypominają, by na czas pandemii szczególnie mocno zwracać uwagę na to, co trafia na nasz talerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telemedycyna w czasach epidemii. Jak skorzystać z pomocy lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 12:00
Zdalne konsultacje z lekarzem to kluczowa potrzeba w sytuacji zagrożenia epidemicznego wywołanego koronawirusem. Telemedycyna, która do tej pory rozwijała się w Polsce powoli i stopniowo, nagle stała się koniecznością, dlatego wiele podmiotów leczniczych zapewnia obecnie możliwość telemedycznej porady.
rozwiń zwiń