Koronawirus. Czy ból brzucha i biegunka to objawy choroby?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:47
Przyjęło się, że najbardziej typowymi objawami koronawirusa są wysoka gorączka, suchy kaszel, zmęczenie. Takie objawy notuje się u zdecydowanej większości zakażonych. Czy jeśli ktoś skarży się wyłącznie na ból brzucha, ma biegunkę i wymioty, to jest zakażony?
Audio
  • Czy bół brzucha i biegunka to objawy zakażenia koronawirusem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: derneuemann/pixabay

Profesor Maria Gańczak zwraca uwagę, że każdy trochę inaczej reaguje na zakażenie koronawirusem, co związane jest choćby z tym, jakie choroby w przeszłości zwalczał jego organizm. Do wspomnianych objawów można jeszcze dołączyć duszność, która prowadzi do niewydolności oddechowej, choć nie jest to częsty objaw. Notuje się go u kilku procent chorych. - Może wystąpić biegunka, ale ona występuje u co dwudziestego zakażonego - mówi lekarz. Nudności, wymioty są stwierdzane jeszcze rzadziej.  

Dr Piotr Gryglas przyznaje, że niektórzy pacjenci mogą mieć bóle brzucha i biegunki w trakcie początkowego okresu infekcji koronawirusowej. Zwraca uwagę, że dzieci częściej niż dorośli prezentują objawy brzuszne.

Prof. Maria Gańczak podkreśla, że ból brzucha, biegunka, czy wymioty, jako samoistne objawy mogą wystąpić bardzo rzadko. Zazwyczaj towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak gorączka i kaszel.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Przygotowała: Maria Mazurek

Goście: profesor Maria Gańczak (epidemiolog, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze), dr Piotr Gryglas (kardiolog i internista)

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 10.20

ag

Zasłanianie ust i nosa Zasłanianie ust i nosa

 


Czytaj także

Coraz więcej fake newsów o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:31
Koronawirusa nie ma w krajach, które nie korzystają z sieci 5G. Istnieje cudowny lek na COVID-19. Słońce wyniszczy koronawirusa. To tylko nieliczne fake newsy, które krążą w internecie. Polska Agencja Prasowa uruchomiła projekt #FakeHunter, który demaskuje nieprawdziwe informacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrób sobie maseczkę we własnym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:33
Nie wszystkim udało się zdobyć maseczki. Można ją oczywiście uszyć, jeśli ma się umiejętności i odpowiedni sprzęt. My wyjaśniamy, jak można to zrobić we własnym zakresie. I nie jest do tego potrzebna maszyna do szycia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a dziecięce emocje. Jak rozmawiać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:24
Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy może wiązać się z dużym stresem, który odczuwamy nie tylko my, ale także nasze dzieci, które nie zawsze do końca rozumieją, co się dzieje i nie zawsze potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami. Czy i jak rozmawiać z nimi na ten temat?
rozwiń zwiń