Poradnik Koronawirus. Jaki spirytus do dezynfekcji?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:53
Czy można zdezynfekować różne przedmioty spirytusem 96-procentowym? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Wszędzie zalecany jest 70-procentowy - zwraca uwagę.
Audio
  • Poradnik Koronawirus. Jaki spirytus do dezynfekcji? (Koronawirus - co musisz wiedzieć/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pegaziu/shutterstock.com

Jak tłumaczy prof. Michał Bijak z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, spirytus 96-procentowy jest dobrym środkiem dezynfekcyjnym. - Mówi się o spirytusie 70-procentowym ponieważ on ma najsilniejsze właściwości dezynfekcyjne - wskazuje.

Prof. Bijak radzi osobom, które - podobnie, jak Słuchaczka - mają spirytus 96-procentowy, by go rozcieńczyły zwykłą wodą do alkoholu o stężeniu 70-procent. - Wtedy będziemy mieli więcej środka do dezynfekcji - zauważa.

- Czy przygotowany w domu środek odkażający na bazie alkoholu można przechowywać w plastikowym pojemniku? - pyta inna Słuchaczka radiowej Jedynki. - Jeżeli ten środek jest oparty na alkoholu, to może on być przechowywany w szczelnym pojemniku plastikowym, by alkohol nie odparowywał - zaznacza ekspert.

. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 23.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-11.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Poczta dostarczy elektroniczną wersję papierowego listu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 13:12
W czasach walki z koronawirusem wiele osób ma obawy, aby wyjść na pocztę, bo kolejka, bo jest tam dużo ludzi, bo nie chcemy się z nikim spotykać i chcemy ograniczyć wszelkie kontakty. Takim klientom Poczta Polska i Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły wyjść naprzeciw i dostarczać im pocztę elektronicznie.
rozwiń zwiń