Dzieci siedzą w domach. Co z czesnym za przedszkole?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 12:12
Prywatne przedszkola - podobnie, jak placówki publiczne - są obecnie zamknięte, ale trzeba za nie… płacić. Co zrobić, by przynajmniej części opłat uniknąć? 
Audio
  • Dzieci siedzą w domach. Co z czesnym za przedszkole? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitri Ma/shutterstock.com

Jak zauważył autor artykułu "Rodzicu! Płacz i płać za prywatne przedszkole za czas epidemii koronawirusa", Artur Radwan z "Dziennika Gazety Prawnej", każde przedszkole pełni cztery funkcje: opiekuńczą, wychowawczą, dydaktyczną i diagnostyczno-terapeutyczną. Obecnie placówki - i to nie wszystkie - ograniczają swoją działalność do wysyłania materiałów edukacyjnych, czyli realizują jedynie funkcję dydaktyczną. 

Gość radiowej Jedynki poradził, by w związku z tym rodzice spróbowali negocjować wysokość czesnego na czas pandemii z dyrekcją/właścicielem prywatnego przedszkola, choć - jak przyznał - zna tylko pojedyncze przypadki, gdy przedszkole zdecydowało się na takie rozwiązanie. - Większość placówek niepublicznych pobiera czesne w takiej samej wysokości, jak przed koronawirusem - powiedział.

Symboliczna obniżka czesnego niesprawiedliwa

shutterstock_1646469193.jpg
Koronawirus. Jak wyjaśnić trzylatkowi, że nie wolno iść na plac zabaw?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - w wydanym oświadczeniu - uznał, że obecna sytuacja jest nadzwyczajna. Nie ma w tym ani winy przedsiębiorców, ani rodziców. Strony umowy (zarówno rodzice, jak i właściciele placówek) nie mogły takich okoliczności przewidzieć, kształtując treść zawieranych umów.

W ocenie prezesa UOKiK strony umowy powinny starać się porozumieć, w jaki sposób rozliczać koszty czesnego, uwzględniając, że z jednej strony de facto opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawują rodzice, z drugiej, że placówka musi być bez przerwy utrzymywana, żeby po okresie epidemii dzieci mogły do niej wrócić. Zwrócił uwagę, że ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa przede wszystkim na przedsiębiorcy.

Według UOKiK niedopuszczalne jest pobieranie czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce. Nie powinny być pobierane opłaty za wyżywienie oraz za zajęcia dodatkowe. "Nie wydaje się również sprawiedliwą symboliczna obniżka czesnego" - podkreślono. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Artur Radwan ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 23.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-11.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Poczta dostarczy elektroniczną wersję papierowego listu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 13:12
W czasach walki z koronawirusem wiele osób ma obawy, aby wyjść na pocztę, bo kolejka, bo jest tam dużo ludzi, bo nie chcemy się z nikim spotykać i chcemy ograniczyć wszelkie kontakty. Takim klientom Poczta Polska i Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły wyjść naprzeciw i dostarczać im pocztę elektronicznie.
rozwiń zwiń