Jak rozpoznać polski produkt? Kod 590 to nie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:35
Wielu osobom wydaje się, że pierwsze trzy cyferki kodu kreskowego na produkcie 590 gwarantują, że to polski produkt. Nic bardziej mylnego. 590 oznacza jedynie, że firma jest zarejestrowana w Polsce. Musimy mieć świadomość, że wiele polskich firm, które wszyscy uważają za rodzime, dawno została kupiona przez zagraniczne przedsiębiorstwa.
Audio
  • Co zrobić, aby rozpoznać, czy produkt jest polski (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jak posługiwać się aplikacja Pola (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stevepb/pixabay

Dr Rafał Parvi ekonomista wyjaśnia, że produkt z kodem 590 nie musiał nawet powstać w Polsce. Mógł być zrobiony np. w Chinach. - Trzeba go tylko w Polsce zarejestrować - mówi ekspert. Radzi, aby sprawdzić trzy rzeczy, aby mieć więcej pewności, że mamy do czynienia z produktem polskim. - Pierwsze to jest kod 590,drugie - siedziba producenta musi być w Polsce i trzecie - firma powinna mieć polski kapitał - wymienia.

Ze sprawdzeniem kapitału mogą być kłopoty. Produkcja w Polsce też nie znaczy, że produkt jest polski. - Wszystkie komponenty mogły być sprowadzone z zagranicy - podkreśla Rafał Parvi.

Dlatego dobrze jest skorzystać z różnych aplikacji. W telefonie można zainstalować aplikację Pola. A w komputerze aplikację Polskie marki 2.0 i odwiedzić portal Portal naszhandel.pl, która zawiera spis sklepów internetowych i stacjonarnych uwzględniając to z jakiego kraju pochodzi dana marka.

W poniedziałek (6 kwietnai) prezydent zainaugurował akcję 
"Kupuj świadomie produkt polski".  Apelujemy do wszystkich, aby w czasie robienia zakupów zwracali uwagę na to, gdzie wyprodukowane jest to, co kupują i aby starali się, mając do wyboru różne produkty, ze sklepowych półek wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda. - Wspiera to rozwój gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera też naszych przedsiębiorców - dodał.

Wybieram 590
Liczba 590 na początku kodu kreskowego w światowym systemie oznaczania produktów jest przypisana naszemu krajowi. W sprawdzeniu, czy produkt jest rzeczywiście polski pomocą służy aplikacja Pola. Wystarczy zeskanować przy jej użyciu kod kreskowy z dowolnego produktu, by dowiedzieć się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola wskaże, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu.

- Kod 590 oznacza miejsce rejestracji firmy. Musimy mieć świadomość, że wiele polskich firm, które wszyscy uważają za rodzime, dawno została kupiona przez zagraniczne przedsiębiorstwa - zaznaczył Mateusz Perowicz, koordynator aplikacji Pola (Klub Jagielloński).


***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reportaż: Maciej Oswald

Gość: dr Rafał Parvi (ekonomista, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)

Data emisji: 23.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.35

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kompot z obierków i tort z wątróbki, czyli sposoby na niemarnowanie jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:39
Tort z wątróbki wydaje się czymś, co nie przejdzie nikomu przez gardło. Jednak okazuje się, że w smaku jest fenomenalny! Co więcej, zaletą takiego pomysłu jest również to, że w domu marnuje się mniej żywności. Przykłady innych dań, które można przyrządzić z resztek jedzenia podsuwała Sylwia Majcher, autorka książki "Gotuję, nie marnuję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda zachęca: podczas zakupów wybierajmy polskie produkty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:54
Prezydent zaapelował do polskich konsumentów o to, by w czasie zakupów sięgali po rodzime produkty. Na konferencji prasowej Andrzej Duda zainaugurował kampanię "Kupuj świadomie produkt polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybieram 590 - kupuj świadomie polskie produkty

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:53
Każdy z nas w obliczu recesji może wspierać polską gospodarkę, wystarczy tylko świadomie robić zakupy. 590 na początku kodu kreskowego oznacza, że produkt pochodzi z Polski.
rozwiń zwiń