Zamek Książ powoli budzi się do życia. Inne miejsca również

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 16:55
Tarasy Zamku Książ w Wałbrzychu oraz ogrody otaczające Palmiarnię znowu są dostępne dla zwiedzających. Powoli i stopniowo zaczynają otwierać się najpiękniejsza miejsca w Polsce. Czy jest to już pewien powiew normalności?
Audio
  • Najpiękniejsza miejsca w Polsce znowu zaczynają się otwierać (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w WałbrzychuFoto: Pixabay

- Otworzyliśmy ogrody przyzamkowe, tarasy w stylu francuskim oraz ogród wokół Palmiarni wczoraj o godz. 11.00. Był to pierwszy dzień po ponad miesięcznej ogólnonarodowej kwarantannie, niemniej liczba osób jest limitowana w związku z reżimem sanitarnym, który byliśmy zmuszeni wprowadzić - mówi rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.

Do odwołania zamknięte są jeszcze Zamek oraz Palmiarnia. Jednakże już same tarasy i ogrody cieszą się zainteresowaniem zwiedzających.

- Okazało się, że otwarcie było strzałem w dziesiątkę. Wałbrzyszanie i okoliczni mieszkańcy pojawiają się na tarasach jeszcze z taką nieśmiałością, ale osób jest coraz więcej. Myślę, że z każdym kolejnym dniem będziemy wracali do normalności - tłumaczy Mateusz Mykytyszyn.

Ogrody, które otaczają Zamek Książ, zajmują ponad 2 hektary. Z kolei tarasy składają się z 12 poziomów i każdy z nich jest inny, m.in. bogini Flory z przepięknymi, odrestaurowanymi rzeźbami, wodny z 27 fontannami czy różany z 15 tysiącami róż.

Park w Dolinie Pałaców i Ogrodów otwarty

Otwarty dla zwiedzających jest również Park w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeloniogórskiej.

- Dzięki temu, że w ubiegłym tygodniu zostały poluzowane przepisy związane z zakazem wstępu do parku, zapraszam do naszego przepięknego, romantycznego krajobrazowego parku w Bukowcu - mówi Grażyna Kolarzyk, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeniogórskiej.

Jest to jeden z największych parków krajobrazowych ma terenie naszego kraju. Znajduje się w nim m.in. 11 stawów, wiele obiektów architektury ogrodowej, pawilon herbaciarni, wieża, mauzoleum, Ponura Kapliczka, Krąg Druidów i 4 osie widokowe.

Jak przyznaje Grażyna Kolarzyk, goście zobowiązani są do zachowywania wszelkich środków ostrożności. - Nie ma z tym problemu, bo mamy jednak 120 hektarów. Część północna i południowa rozdzielone są ulicą. Na dzisiaj nie ma tłoku, ale widzimy zwiększający się ruch. Szczególnie, że pogoda jest bardzo piękna, a park rozkwita - słyszymy.

Spacer z "Czterema porami roku"

W trakcie audycji Roman Czejarek zaprosił słuchaczy radiowej Jedynki także na wirtualne spacery po Muzeum w Nieborowie, Zespole Cerkiewnym w Radrużu, Parku Narodowym "Ujście Warty" i do Morynia, gdzie w tamtejszym jeziorze Morzycko znajduje się zatopiony samolot. Może tam również warto się wybrać w najbliższym czasie?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 25.04.2020

Godzina emisji: 9.37

DS

Czytaj także

Czego to turyści nie wymyślą... Z czym się muszą mierzyć władze parków narodowych?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:19
Pod koniec lutego doszło do nietypowego wydarzenia nad Morskim Okiem. Na tafli największego jeziora w Tatrach rozegrano mecz hokeja. Jak się wkrótce okazało, organizator wydarzenia nie miał zgody władz Tatrzańskiego Parku Narodowego na jego zorganizowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropem polskich śladów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 14:52
Podróżnik Krzysztof Puternicki przejechał wiele kontynentów. Specjalizuje się w samotnych wyprawach, a jego ulubione miejsce to Afryka Równikowa. Jesienią zeszłego roku rozpoczął wyprawę tropem polskich śladów. 
rozwiń zwiń