Koronawirus w Polsce. Czy przegląd techniczny samochodu można przełożyć?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:58
W przypadku kontroli drogowej brak ważnych badań technicznych oznacza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policjanta. Czy pandemia zwalnia kierowców z obowiązku przeprowadzenia na czas przeglądu samochodu? Co z osobami przebywającymi na kwarantannie?
Audio
  • Awaria auta w trasie. Co robić? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Czy można przełożyć przegląd rejestracyjny? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Czy jeśli auto stoi możemy nie płacić OC? (Cztery pory roku/Koronawirus-co musisz wiedzieć?/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Kierownik Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych Instytutu Transportu Samochodowego Paweł Dziedziak mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że na dzień dzisiejszy polskie przepisy nie pozwalają na przesunięcie ważności badań technicznych. - Z obowiązku przeprowadzenia badania nie zwalnia nas także obowiązkowa kwarantanna - wyjaśnia, ale dodaje, że możemy o pomoc poprosić na przykład sąsiada.

- To, kto przedstawia samochód do badania ma drugorzędną rolę. Ważne jest, żeby samochód był na stacji i żeby diagnosta mógł zweryfikować jego stan techniczny - zaznacza.

czytaj więcej
shutterstock opony 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Wymieniać teraz opony czy nie?

Jak opłacić OC?

To samo dotyczy ubezpieczenia OC, które także musi zostać przedłużone na czas. - Od pierwszego dnia obowiązywania restrykcji, jeżeli chodzi o poruszanie się czy spotykanie, ubezpieczyciele wprowadzili procedury zdalne dotyczące zarówno kupna ubezpieczenia jak i likwidacji szkód - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Nie ma potrzeby udawania się osobiście do agenta, czy ubezpieczyciela w celu przedłużenia umowy OC. Wszystko można zrobić zdalnie bez wychodzenia z domu - zaznacza.

Jak odkazić auto po wizycie w warsztacie?

Paweł Dziedziak mówi, że służą do tego różnego rodzaju substancje na bazie alkoholi. - Trzeba jedynie uważać, żeby nie zniszczyć niektórych elementów plastikowych czy skórzanych - przestrzega.

Wiele osób nie wie, czy może pojechać na myjnię samochodową obawiając się mandatu. Kierownik Zakładu Procesów Diagnostyczno-Obsługowych Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że umycie samochodu nie jest jedynie fanaberią, ale to także  kwestia bezpieczeństwa. - Brudne szyby, reflektory, nieczytelny numer rejestracyjny. To na właścicielu spoczywa obowiązek zadbania o to, aby móc bezpiecznie się poruszać - wyjaśnia.

A co jeśli auto zepsuje nam się w trasie?

- Możemy wysłać lawetę. Większość klientów w ubezpieczeniu ma opłaconą taką usługę - mówi Marek Smolarczyk z serwisu samochodowego.

Adam Śliwko, który prowadzi Pomoc Drogową i wypożyczalnię samochodów zaznacza z kolei, że klient musi liczyć się z tym, że z miejsca awarii czy wypadku zostanie zabrane jedynie auto. - Musi się liczyć z tym, że kierowca holownika odmówi mu podróżowania razem z nim w kabinie - tłumaczy. - Ewentualnie laweta może przyjechać z samochodem dostawczym dla klienta - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi : Daniel Wydrych 

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 9.16; 9:37; 10.20

kh


Czytaj także

Jak zadbać teraz o klimatyzację w autach? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:05
Klimatyzacja w aucie odpowiada za czystość powietrza, którym oddycha kierowca i pasażerowie. Mowa o filtrach powietrza, których wymianę właściciele samochodów zaniedbują. Jak często powinniśmy wymieniać filtr kabinowy i serwisować klimatyzację, żeby chronić się przed grzybami, bakteriami i wirusami?
rozwiń zwiń