Zadłużenie a koronawirus. Co ze spłatami należności?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:50
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych w czasie pandemii traci płynność finansową. Z pomocą przychodzi rząd, oferuje wsparcie w ramach Polskiej Tarczy Antykryzysowej - Pamiętajmy, że tarcza nie wyłączyła nas z obowiązków płacenia, wykonywania umów i uregulowania długów. Nie ma takiego zapisu, który by nas z tego zwalniał - mówi w "Czterech porach roku" prof. Michał Jackowski z Kancelarii DSK w Poznaniu. 
Audio
  • Zadłużenie a koronawirus. Co ze spłatami należności? cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Zadłużenie a koronawirus. Co ze spłatami należności? cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Pormezz

Zakaz eksmisji 

Rząd zakazuje eksmisji z mieszkań w czasie trwania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 – taki zapis znalazł się w specustawie, czyli tzw. tarczy antykryzysowej.  Przepis chroni nie tylko lokatorów, ale również byłych właścicieli lub spółdzielców, którzy utracili własność lokali czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w wyniku licytacji (komornika lub syndyka). Chroni także tych, którzy poddali się dobrowolnie egzekucji z aktu notarialnego. 

- Po kryzysie ludzie nie będą płacić, ponieważ wpadli w kłopoty związane z kryzysem, natomiast mogą też zdążyć się sytuacje, że niektórzy będą się podpinać pod kryzys nie płacąc należności z premedytacją - ocenia w "Czterech porach roku" prof. Michał Jackowski z Kancelarii DSK w Poznaniu. 

Wakacje kredytowe - czy nam się to opłaca?

Konsekwencje nieterminowej spłaty zadłużenia mogą być dotkliwe, dlatego w wielu przypadkach kontakt z bankiem w celu negocjacji warunków umowy czy możliwości odroczenia płatności rat kredytu czasami jest niezbędne. - Banki pozwalają na wakacje kredytowe, czyli odroczenie kredytu od 3 do 6 miesięcy, ale cały czas są naliczane odsetki i koszt kredytu wzrasta - podkreśla prof. Jackowski. 

Gość audycji zauważa, że nie ma żadnego przepisu ustawowego, który regulowałby kwestie związane z odroczeniem spłaty rat kredytu. - To jest porozumienie banków, które postanowiły wyprzedzić trochę prawo i wyjść naprzeciw kredytobiorcom. To pewnego rodzaju ustępstwo banków, ale nie będąc świadomym możemy zapłacić dużo więcej - wyjaśnia ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Michał Jackowski z(Kancelaria DSK w Poznaniu)

Data emisji: 27.04.2020 r. 

Godzina emisji: 11.15 

ans

Czytaj także

Rekordzista z 66 mln złotych do oddania. Przybywa niesolidnych dłużników

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 07:30
Ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków na koniec 2017 r. Wartość ich przeterminowanych zobowiązań sięgnęła 64,5 mld zł – wynika z "Raportu InfoDług" opublikowanego przez BIG InfoMonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędy pomagają mieszkańcom. Zobacz, w jaki sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:01
Pierwsze skojarzenie z urzędem? Kolejka, pani za szybą, papierologia i mnóstwo formalności? Nic z tych rzeczy. Przynajmniej w Otwocku, gdzie powstały dwa nowoczesne kontenery służące do obsługi mieszkańców. W dobie pandemii kolejne urzędy również decydują się na podejmowanie potrzebnych inicjatyw. Jakich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czy przegląd techniczny samochodu można przełożyć?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:58
W przypadku kontroli drogowej brak ważnych badań technicznych oznacza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policjanta. Czy pandemia zwalnia kierowców z obowiązku przeprowadzenia na czas przeglądu samochodu? Co z osobami przebywającymi na kwarantannie?
rozwiń zwiń