"Naukowcy uważają, że nie ma czegoś takiego jak nosicielstwo koronawirusa"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:49
Nasza Słuchaczka Alicja zapytała, czy stan osoby, która - jak potwierdził test - jest nosicielem wirusa, choć nie ma żadnych objawów, może się po dłuższym czasie pogorszyć? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
  • "Naukowcy uważają, że nie ma czegoś takiego, jak nosicielstwo koronawirusa" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Internista dr Piotr Gryglas podkreślił, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Wskazał, że zazwyczaj średni czas wylęgania wirusa to między 4. a 6. dobą od kontaktu. W tym czasie powinny się rozwinąć objawy (jeśli w ogóle). - W indywidualnych przypadkach ten okres może się rozciągnąć do 14 dni. Mamy opisane przypadki, że po 20 dniach od kontaktu z koronawirusem wystąpiły objawy choroby, ale to są pojedyncze przypadki - dodał.

- Naukowcy uważają, że nie ma czegoś takiego jak nosicielstwo koronawirusa. Jesteśmy chorzy, w okresie choroby zakażamy innych, organizm zwalcza wirusa i jesteśmy zdrowi. Po przechorowaniu już tego wirusa w naszym organizmie nie ma. Jesteśmy niezakaźni. Nie wykazano, że może być przewlekłe nosicielstwo - wytłumaczył

- Oczywiście, ktoś może nazwać nosicielem osobę, która jest zdrowa i bezobjawowo przechodzi chorobę - wirus się w jej drogach oddechowych namnaża, osoba ta ma tak małe dolegliwości, albo w ogóle, że nie wie, że jest chora i w tym czasie zaraża inne osoby. To jest najbardziej niebezpieczna sytuacja epidemiczna dla innych osób - wyjaśnił. 

Co ciekawe, uważa się, że dzieci mogą aktywnie wydalać wirusa z organizmu przez 40 dni. Z kolei osoby dorosłe średnio po 21 dniach nie powinny zakażać.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W przebiegu choroby może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg choroby są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.


Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 10.20

kk