1 czerwca to dla podatników ważna data nie tylko ze względu na Dzień Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:47
Przyzwyczailiśmy się od lat, że rozliczenie podatkowe PIT trzeba złożyć do końca kwietnia. Ale w tym roku jest inaczej. - Jeśli ktoś nie zdąży do 30 kwietnia, proszę się nie przejmować, bo mamy cały maj, a nawet jeden dzień dłużej, bo 31 maja przypada w niedzielę - uspokaja Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.
Audio
  • Ważne zmiany w podatkach w 2020 roku (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Zawsze można złożyć korektę
Gość Programu 1 Polskiego Radia radzi, aby z rozliczeniem nie czekać do ostatniego dnia, ale złożyć PIT wcześnie. - Zawsze jest możliwość złożenia korekty zeznania i można z niej korzystać nawet przez pięć lat, więc wiele rzeczy można cofnąć - mówi. Rozliczający się elektronicznie na stronie e-pity widzą ostrzeżenie, że trzeba złożyć PIT do 30 kwietnia. System elektronicznie przygotowuje formularze dla tych, którzy nic nie chcą zmieniać. Ale jeśli ktoś zamierza np. rozliczyć się ze współmałżonkiem lub odliczyć ulgę, to - jeśli minie 30 kwietnia - powinien złożyć właściwie wypełniony formularz, zaznaczając jedynie, że to korekta. Nie trzeba nawet tłumaczyć, dlaczego korektę się składa.


 Strona e-deklaracje na stronie Ministerstwa Finansów Strona e-Deklaracje na stronie Ministerstwa Finansów
 

Są też inne odstępstwa
W 2020 roku jest też jeszcze kolejne odstępstwo. W przypadku, kiedy ktoś ma niedopłatę, może ją zapłacić do 1 czerwca, a nie będą pobierane odsetki za zwłokę. Również odliczenie 1 procenta na OPP można zadeklarować do 1 czerwca, choć w poprzednich latach w zeznaniach złożonych po 30 kwietnia takiego odliczenia już nie można było zrobić. Można też wypełnić papierową deklarację PIT i wysłać taki dokument pocztą, przesyłką poleconą. Jeżeli ktoś znajdzie błąd w deklaracji wstępnie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, to powinien ten błąd poprawić i wysłać taki poprawiony dokument. Poprawki będą honorowane. - Deklaracje są przygotowywane automatycznie, ale zdarza się, że w przysłanych deklaracjach PIT-11 są błędy lub takich deklaracji pracodawca nie przysłał - wyjaśnia ekspert źródła błędów.

MinisterstwoFinansów/Youtube

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Paweł Jurek (Ministerstwo Finansów)

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 9.35

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego? Zobacz, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:50
Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1% podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym roku więcej czasu na rozliczenie PIT. Pamiętajmy o 1% podatku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 11:37
W tym roku na złożenie zeznania podatkowego mamy więcej czasu. Z powodu pandemii koronawirusa termin składania formularzy został przedłużony o miesiąc. W praktyce upływa on 1 czerwca, bo 31 maja wypada w niedzielę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie z fiskusem. KAS wydłuża czas pracy infolinii podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:20
Od dziś do czwartku 30 kwietnia infolinia dla podatników Krajowej Administracji Skarbowej będzie działała w wydłużonych godzinach - od 8 do 19.
rozwiń zwiń