Obniżenie wynagrodzenia. W jakich sytuacjach uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:20
W dobie epidemii koronawirusa wielu pracodawców decyduje się na obniżenie u pracownika wynagrodzenia za wykonaną pracę. - Powinno to się wiązać z przestojem ekonomicznym u pracodawcy albo obniżonym wymiarem czasu pracy i takie możliwości dopuściła pierwsza tarcza antykryzysowa w Polsce - mówiła w "Czterech porach roku" mec. Kamila Kozera. 
Audio
  • Obniżenie wynagrodzenia. W jakich sytuacjach uzasadnione? (Cztery pory roku/Jedynka)
Regierung will Mindestlohn 2023 auf 700 Euro anheben
Regierung will Mindestlohn 2023 auf 700 Euro anhebenFoto: Pixabay

Gość audycji podkreśla, że każdemu przedsiębiorcy w ramach tarczy kryzysowej przysługuje pomoc w przypadku spadku obrotów gospodarczych nie mniej niż o 15 procent. Z kolei pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50% w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Mec. Kamila Kozyra tłumaczy, że pracodawca może skorzystać z innych rozwiązań, które obowiązują w kodeksie pracy. - Pracodawca może też zmienić warunki pracy i płacy, ale wtedy powinien stosować przepisy, które dotyczą wypowiedzenia umowy o pracę - wyjaśnia. - Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony to powinno to być spowodowane przyczyną. Wszystko powinno mieć swoje uzasadnienie - dodaje. 

Wypowiedzenie umowy o pracę 

Ekspert w Programie 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że samo pojawienie się epidemii nie jest przyczyną do wypowiedzenia umowy o pracę. - Przyczyną są skutki, jeżeli epidemia koronawirusa skutkuje u pracodawcy koniecznością zlikwidowania stanowiska to wtedy może dojść do zredukowania etatu, bo jest ku temu przyczyna - informuje. - Jeżeli się okaże, że wypowiedzenie jest niezgodne z prawem to każdy pracownik może domagać się przed sądem o przywrócenie do pracy czy wypłacie odszkodowania - zaznacza. 

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zwolnienia z pracy? Kobieta w ciąży bezwzględnie chroniona. 

Zrównoważony system czasu pracy 

Pracodawca dotknięty skutkami epidemii koronawirusa może skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8 (z gwarancją oddania pracownikowi równoważnego odpoczynku w okresie 8 tygodni), a tygodniowy czas takiego odpoczynku – z 35 do 32 godzin. Pracodawca ma również prawo ( w porozumieniu z pracownikami lub związkami zawodowymi) do wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. tzw. zrównoważony system czasu pracy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: mec. Kamila Kozera 

Data emisji: 28.04.2020 r. 

Godzina emisji: 11.15

ans 

Czytaj także

Podpis prezydenta pod ważną częścią tarczy antykryzysowej. Pomoc i wsparcie dla firm

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 19:30
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy antykryzysowej dot. szczególnych instrumentów wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z nią z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadające obroty firm. Zobacz, jak otrzymać dofinansowanie na pracowników

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 14:40
2,6 miliarda złotych – tyle po konsultacjach rządu z marszałkami województw zostanie wydane z funduszy unijnych na dofinansowanie pensji i składek pracowników firm, którym spadły obroty. To pieniądze, które uratują prawie 500 tysięcy miejsc pracy. Pracodawcy złożyli już około 8,2 tysiąca wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Jadwiga Emilewicz ujawnia szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 16:10
W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie nowy fundusz - Fundusz Dopłat do Odsetek, który w tym roku uruchomi środki w wysokości około 270 mln zł, a w roku przyszłym będzie to około 250 mln zł - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń