18 kryminałów na stulecie Policji. Wyjątkowa książka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:30
Do księgarń trafiła książka "Stulecie Kryminału", która jest zwieńczeniem konkursu ogłoszonego przez Biuro Programu "Niepodległa" oraz Komendę Główną Policji. Publikacja jest zbiorem opowiadań napisanych na stulecie powołania polskiej Policji.
Audio
  • Zbiór opowiadań, który uczcił stulecie polskiej Policji (Jedynka/ Cztery pory roku)
Stulecie Kryminału - zbiór opowiadań kryminalnych
"Stulecie Kryminału" - zbiór opowiadań kryminalnychFoto: mat. prasowy

- Wymyśliliśmy nietypowy sposób na uczczenie stulecia Policji, która została powołana w lipcu 1919 roku, czyli konkurs i zbiór opowiadań kryminalnych. Pomagaliśmy autorom przygotować materiały i trochę też nauczyć się zawodu, ponadto zorganizowaliśmy serię warsztatów np. z kryminalistyki. Współpracowała z nami Szkoła Policji w Pile czy Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Uczestnikom daliśmy kilka miesięcy na przygotowanie opowiadań i we wrześniu ogłosiliśmy wyniki - mówi Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa".

Napisano 372 opowiadania

Do organizatorów konkursu wpłynęły 372 opowiadań. Gdyby każde liczyło około 15 stron, łącznie zajmowałyby mniej więcej aż 5580 stron. Ostatecznie jury, w którego składzie zasiadali uznani autorzy kryminałów, m.in. Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej i Anna Bińkowska, wybrało 14 opowiadań.

Zysk na pomoc dla wdów i sierot

Nagrodzone i wyróżnione teksty oraz 4 opowiadania jurorów zostały wydane w książce "Stulecie Kryminału". Wśród nich znajdują się kryminały przenoszące nas w czasie 100 lat wstecz, jak i 100 lat w przyszłość. Część z nich opisuje także czasy współczesne. Warto dodać, że zyski ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Kamil Wnuk (rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa")

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 11.39

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gorzki świat" - nowy wybór opowiadań Josefa Škvorecký'ego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 21:06
Zawsze chciałem umieć rozbawić czytelnika pisząc jednocześnie o sprawach ważnych - twierdził czeski gigant literatury, Josef Škvorecký. Czy realizację tego postanowienia znajdziemy w opowiadaniach zebranych w tomie "Gorzki świat"?
rozwiń zwiń