Pierwsza Komunia Święta. Parafie wyznaczają nowe terminy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 13:01
W większości parafii w maju nie odbędą się uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Są one przekładane najczęściej na późne lato bądź jesień. Powód? Epidemia koronawirusa. - W centrum jest zawsze dobro dziecka i powaga sakramentu - tłumaczy ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Proboszczowie przekładają uroczystości Pierwszej Komunii Świętej (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/wideonet

- Na tę chwilę żaden z rodziców tak naprawdę nie pytał o majowy termin. Mieliśmy bodajże dwa zapytania dotyczące indywidualnej Komunii Świętej po ogłoszeniu tego, że będzie ona we wrześniu. Większość rodziców uznała, że jest to dla nich zdecydowanie lepszy termin, ale zobaczymy jeszcze, jak sytuacja będzie się rozwijała - mówi ks. Robert Korbik, proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w podpoznańskiej Rokietnicy.

Do Pierwszej Komunii Świętej miało przystąpić w dwóch terminach 140 dzieci, ale przy obowiązujących obostrzeniach, nawet połowa dzieci nie mogłaby wziąć udziału w uroczystościach. Nie wspominając nawet o rodzicach, chrzestnych oraz pozostałych gościach…

- W tej chwili wszystko leży po stronie księży proboszczów, których zadaniem jest ustalanie dalszej perspektywy na przyjęcie tego sakramentu - twierdzi ks. Maciej Szczepanik, rzecznik Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.

- Nie ma możliwości spotkania się z rodzicami. Kontaktujemy się jedynie przy pomocy sms-ów i maili. Wstępnie sugerowałem rodzicom, że Komunia Święta może odbyć się albo w ostatnią niedzielę września albo w pierwszą niedzielę października - przekazuje ks. Mateusz Misiak, proboszcz Parafii Farnej w Poznaniu.

Rezerwacje w lokalach

Część parafii jest gotowa na przeprowadzenie uroczystości dla pojedynczych dzieci wraz z udziałem rodziców i chrzestnych, ale przeważnie rodzice nie są tym zainteresowani i w związku z tym przekładają rezerwacje w restauracjach.

- W tym roku na pewno żadna z komunii nie odbędzie w planowanym terminie, czyli w maju. Mam od rodziców telefony, że część kościołów podjęło decyzje o przesunięciu terminów na ostatnią niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września. Inne kościoły z Poznania nie wypowiedziały się, co do terminów, na które będą w stanie przenieść komunie i na jak duże zgromadzenia można będzie je zorganizować - mówi Marta Bendkowska, właścicielka jednej z poznańskich restauracji.

Dzieci muszą rozróżnić opłatek od Ciała Chrystusa

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przyznaje, że obecnie to pandemia narzuca rozwój sytuacji. Dodaje, że odbywają się konsultacje z proboszczami i rodzicami, po których wydawane są dekrety w sprawie Pierwszej Komunii Świętej.

- Chciałbym zacytować dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który bardzo dobrze to ujął: "Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi powinny być dyktowane dobrem dzieci i powagą sakramentów świętych". Stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami, np. rezerwacją lokali - tłumaczy rzecznik KEP.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik apeluje do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi. - Każdy z nas wie, że to jest tak ważny sakrament, który pamiętamy, bo dzieci przygotowują się do przyjęcia Chrystusa. Jako ludzie wierzący wierzymy, że przyjmujemy Chrystusa w Komunii Świętej, a dziecko może przystąpić do Komunii Świętej, kiedy jest w stanie rozróżnić, że nie jest to przyjęcie opłatka, tylko Ciała Chrystusa - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Magda Konieczna

Goście: ks. Robert Korbik (proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w podpoznańskiej Rokietnicy), ks. Maciej Szczepanik (rzecznik Kurii Metropolitarnej w Poznaniu), ks. Mateusz Misiak (proboszcz Parafii Farnej w Poznaniu), Marta Bendkowska (właścicielka jednej z poznańskich restauracji), ks. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 9.22

DS

Czytaj także

"W intencji ustania epidemii". Rzecznik Episkopatu zaprasza do wspólnej modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 10:49
- W Święto Miłosierdzia Bożego zapraszam do szczególnej modlitwy koronką o godz. 15.00 w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: Pismo Święte to nie tylko opis historii, ono jest cały czas aktualne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 09:00
- Inicjatywa #BibliaNaDziś podkreślą jedną szczególnie ważną rzecz. Chodzi o podawanie cytatu, który jest istotny dla mnie właśnie dzisiaj, a także o jednoczesne pokazanie, że Pismo Święte to nie tylko opis historii, ale że ono cały czas jest aktualne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń