Koronawirus. Jak bezpiecznie korzystać z windy?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:10
Nasza Słuchaczka mieszka w domu wielorodzinnym, na jednym z wyższych pięter. Na co dzień korzysta z windy i pyta, w jaki sposób powinna się w niej zachowywać? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
  • Koronawirus. Jak bezpiecznie korzystać z windy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Azat Valeev/shutterstock.com

Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, podkreśliła, że winda jest przestrzenią części wspólnej i - zgodnie z rozporządzeniem rządu - powinniśmy korzystając z windy mieć zakryty nos i usta. W końcu nigdy nie wiemy, czy na którymś piętrze ktoś nie wsiądzie.

Podstawowa zasada korzystania z windy jest taka - starajmy się jak najmniej rzeczy dotykać. Stańmy dalej od ścian i lustra. Nie opierajmy się o poręcze.

Przyciski najlepiej naciskać łokciem. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić albo panel w windzie jest tak skonstruowany, że przyciski trzeba wciskać palcem, pamiętajmy o tym, by później - jeśli wychodzimy z budynku - dłonie zdezynfekować albo - jeśli jedziemy do domu - dokładnie je umyć. Zróbmy tak również jeśli mieliśmy na dłoniach rękawiczki.


Dobrze jest postawić sobie w przedpokoju płyn dezynfekujący, dzięki czemu w drodze do łazienki nie będziemy już musieli kombinować przy każdej klamce i włączniku światła.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Koronawirus - co musisz wiedzieć", w której eksperci odpowiedzieli także na pytanie innej Słuchaczki, która zastanawia się, czy ubrania odebrane z pralni chemicznej należałoby po przyniesieniu do domu zdezynfekować.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W przebiegu choroby może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg choroby są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 10.20

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak