Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
Audio
  • Gdzie wyrzucić maseczkę? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volurol

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia, że maseczki możemy podzielić na te używane przy procedurach medycznych oraz używane na co dzień w kontakcie z innymi osobami.


czytaj więcej
koronawirus maseczka sklep 1200 free
Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Ekspert tłumaczy

- W pierwszym przypadku powinny one zostać wyrzucone do śmieci tzw. niebezpiecznych, czyli do czerwonego worka bądź pojemnika i dalej powinny zostać poddane utylizacji - zaznacza.


- W drugim przypadku - bez względu na to, czy są to maseczki jednorazowe czy wielokrotnego użycia - nie powinniśmy ich kłaść na stołach, szafkach, komodach. Jeżeli jest to maseczka jednorazowa wyrzucamy ją do normalnych śmieci komunalnych. Po kilku godzinach ten wirus zginie i nie będzie stanowił zagrożenia dla innych osób. Maseczkę wielorazową należy bezpiecznie przetransportować do pralki i uprać w temperaturze 60-70 stopni - wyjaśnia Marek Posobkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka poradnika "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w dołączonym nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 10.20

kh


Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Maska, chustka czy szalik... co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:42
Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Czy warto zatem wydawać pieniądze na profesjonalne maseczki?
rozwiń zwiń