Pomysł na zabicie nudy - nauka gry w szachy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 10:03
- Gry w szachy może się nauczyć każdy. Godzina wystarczy, by poznać podstawowe zasady i zacząć grę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kanarkiewicz, szachista, nauczyciel szachów, promotor gry w szachy.
Audio
  • Pomysł na zabicie nudy - kurs gry w szachy online (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Daina Varpina/shutterstock.com

Szachy to strategiczna gra planszowa - uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dyscyplinę sportu - rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej planszy nazywanej szachownicą, gdzie rozstawia się 32 bierki (sześciu rodzajów, w tym po osiem pionów i osiem figur, łącznie 16 dla każdego z graczy).

Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki. Celem gry jest danie mata, tzn. zagrożenie królowi przeciwnika usunięciem z dalszej rozgrywki ("zbiciem"), którego nie sposób uniknąć.

Gra dla każdego

Jak przekonuje gość radiowej Jedynki, szachista Michał Kanarkiewicz, gry w szachy może się nauczyć każdy. Osoba, która nigdy nie miała z tą grą do czynienia jest w stanie w ciągu godziny "załapać" zasady.

Dlaczego warto? - Jak wskazują badania, szachy bardzo pomagają w rozwijaniu kompetencji matematycznych. Pomagają w kształtowaniu cierpliwości, uczą determinacji, odpowiedzialności za własne decyzje. Szachy uczą też - szczególnie na kolejnych etapach rozwoju szachowego - postawy fair play - wymienił rozmówca Agnieszki Kunikowskiej.

Michał Kanarkiewicz jest nauczycielem szachów i promotorem gry w szachy. - Mnie chodzi tak naprawdę w szachach o to, żeby z tej szachownicy wyciągnąć wartościowe lekcje i przenieść je do życia codziennego - podkreślił. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Michał Kanarkiewicz (szachista, nauczyciel szachów, promotor gry w szachy)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Śpiew ptaków online. Wirtualna wycieczka do lasu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:12
- Od kilku lat jest to bardzo popularna forma obcowania z przyrodą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Zbyryt, ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń