Czy maseczki z Chin są bezpieczne? Czy trzeba się bać ozonowania?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 10:53
Nasza Słuchaczka zastanawia się, czy maseczki sprowadzane z Chin są bezpieczne. Wskazuje, że słyszała, że są one ozonowane, a według jej wiedzy, ozon działa drażniąco na drogi oddechowe. Czy używanie takich maseczek może nam zaszkodzić? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
  • Czy maseczki z Chin są bezpieczne? Czy trzeba się bać ozonowania? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: InkheartX/shutterstock.com

Jak wyjaśnił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, maseczek sprowadzanych zza granicy można spokojnie używać pod warunkiem, że posiadają one atest. Wówczas producent bierze na siebie odpowiedzialność. Gwarantuje, że są one skuteczne i bezpieczne.

Ekspert podkreślił, że nie powinniśmy się bać produktu, który został poddany ozonowaniu. Ozon - tritlen (O3) - jest nietrwały termicznie i rozpada się stopniowo do tlenu już w temperaturze pokojowej. - Niebezpieczne jest za to przebywanie w miejscu, gdzie ozonowanie jest przeprowadzane. Ozon ma bowiem działanie drażniące, jego działania polega na gwałtownym utlenianiu - wskazał Posobkiewicz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Koronawirus - co musisz wiedzieć", w której eksperci odpowiedzieli także na pytanie innej Słuchaczki, która zastanawia się, ile osób może zakazić jedna chora osoba.

Pandemia koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W przebiegu choroby może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg choroby są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń