Koronawirus w Polsce. Czy senior może wyjść na spacer?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:54
- Najnowsze rozporządzenie nie wskazuje, że są jakieś rozgraniczenia wiekowe dla osób, które powinny pozostawać w domu. Zniesiono nawet godziny dla seniorów w sklepach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak.
Audio
  • Czy senior musi siedzieć w domu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Emeryci otrzymają dodatkowe świadczenia
Emeryci otrzymają dodatkowe świadczeniaFoto: Shutterstock

czytaj więcej
maseczka PAP 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

- Tak naprawdę tutaj należy kierować się rozsądkiem. Pamiętajmy, że osób starszych wiek nie zwalnia z wymogu posiadania na twarzy maseczki. Osoby, które mają trudność z oddychaniem raczej powinny pozostać w domu - zaznacza rzecznik.


Jak samemu zrobić maseczkę ochronną

Bezpieczniej w domu

- Osoby starsze, które radzą sobie z oddychaniem przez maseczkę, czują się dobrze i chcą skorzystać ze spaceru, przy zachowaniu ostrożności sanitarnej mogą wyjść domu na krótki spacer - mówi Joanna Narożniak. 

Zaznacza jednak, że jeśli nie ma uzasadnionej potrzeby wychodzenia z domu, to zawsze bezpieczniej jest w nim zostać. - Nie narażamy się wówczas na kontakt z drugim człowiekiem, który może być bezobjawowym nosicicielem  - wyjaśnia i dodaje, że warto także często wietrzyć mieszkanie oraz spędzać jak najwięcej czasu na balkonie.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka poradnika "Koronawirus - co musisz wiedzieć", w którym także o tym, czy można obecnie pójść na cmentarz.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 7.05.2020

Godzina emisji: 10.20

kh


Czytaj także

Pomoc w czasach epidemii. Śląski Telefon dla Seniora "Senior-fon"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 11:37
Czas epidemii, izolacji, jest szczególnie trudny dla osób starszych i samotnych. Śląscy seniorzy potrzebujący wsparcia mogą zadzwonić na numer telefonu 32 506 56 40.
rozwiń zwiń