Trudna sztuka "bycia razem". Kiedy potrzebna jest pomoc mediatora?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:22
Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele związków partnerskich bądź małżeństw rozpada się lub stoją pod znakiem zapytania. Przedmiotem nieporozumień par będących w izolacji są często błahe powody co powoduje pogorszenie wzajemnych relacji. Kiedy potrzeba jest pomoc mediatora? 
Audio
  • Trudna sztuka "bycia razem". Kiedy potrzebna jest pomoc mediatora? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

Mediator jest osobą zarządzającą konfliktem, bezstronną i pozostającą bez wpływu na wynik rozmów pomiędzy stronami konfliktu. Możliwe jest rozwiązywanie problemów bez udziału specjalistów, lecz do tego potrzeba jest dobra komunikacja. - Rozmowa jest jedną z form komunikacji, wyjaśniania co rozumiemy przez to co mówimy. (...) Mediacja to nie jest ostateczność - podkreśla mediator Ewa Zdunek. - W sytuacjach gdy pojawią się konflikty, których nie można rozwiązać na poziomie rodzinnym, one co jakiś czas wybuchają zalecamy wtedy skorzystanie z pomocy mediatora, zanim strony podejmą decyzję czy pójdą do sądu czy adwokata. Za pomocą narzędzi proponowanych przez mediatora można zapanować nad trudną sytuacją bez pomocy instytucji - wyjaśnia gość audycji. 

Mediacje on-line. Czy są skuteczne? 

W czasie trwającej epidemii wiele mediacji przenosi się do internetu, gdzie można spotkać się ze swoim klientem wyłącznie w trybie on-line. Mediatorka podkreśla, że tego typu spotkania są o wiele trudniejsze, gdyż spotkania bezpośrednie z którymś z klientów może często "przełamać impas". 

- Mediacja to jest sposób znalezienia porozumienia dla obu stron - mówi Ewa Zdunek. - Jeżeli mediator znajdzie sposób na to, żeby rozmawiać ze stronami nawet jeżeli one przebywają w tym samym domu i wykluczone są rozmowy indywidualne, bo sytuacja to uniemożliwia to mimo wszystko jest szansa na wypracowanie porozumienia - dodaje. 

Gość "Czterech pór roku" przekonuje, że dopiero w sytuacji gdy pary wrócą do normalnego trybu życia będzie można ustalić, czy wprowadzone rozwiązania były skuteczne. - Zobaczymy czy ustalenia na czas kryzysu okazały się dobre w nowej stabilizacji czy też były one tymczasowe i może w ogóle się nie sprawdzą. Tego jeszcze nie wiemy. To jest nowa wiedza dla nas wszystkich - dopowiada mediatorka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Ewa Zdunek (mediatorka, pisarka, prawnik)

Data emisji: 11.05.2020 r.

Godzina emisji: 11.13

ans 

Czytaj także

Podobieństwa czy różnice? Co decyduje o tym, że związek przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:18
- Czasami pozornie wydaje nam się, że jesteśmy różni i te różnice nas pociągają, potem okazuje się, że mamy podobne zasady, podobne normy, które sprawiają, że jesteśmy razem - wyjaśniała w audycji "Cztery pory roku" Monika Dreger psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak budować pozytywną samoocenę?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 19:40
Poczucie własnej wartości to pojęcie, na którym w ostatnim czasie coraz częściej skupia się uwaga osób zainteresowanych rozwojem i poprawą jakości życia.
rozwiń zwiń