Na co trzeba uważać, posługując się kartą kredytową w sklepie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:12
Słuchacz zapytał, czy sklepy mają obowiązek dezynfekowania czytników, które używane są do potwierdzenia PIN-em zakupów przy użyciu karty kredytowej. Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
 • Czy muszą być dezynfekowane pinpady (Cztery pory roku/Jedynka)
Pinpad do karty kredytowej
Pinpad do karty kredytowejFoto: Seksan 99/shutterstock

Choć suma wolna od konieczności podawania PIN-u karty kredytowej została zwiększona z 50 do 100 złotych, ale często musimy jednak posłużyć się PIN-em, czy to w zakupach na kwotę wyższą niż 1900 złotych, czy też dla weryfikacji, że kartą posługuje się właściciel. Słuchacz zaniepokoił się, że przy naciskaniu klawiszy czytnika możemy mieć kontakt z koronawirusem, jeżeli ktoś zakażany wcześniej też naciskał klawisze.

Joanna Narożniak z mazowieckiego oddziału inspektoratu sanitarnego przypomina, że rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 maja nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa w sklepach, zarówno po stronie sprzedających, jak i klientów.

>>> [Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja.pdf]<<<


Dokonując zakupów, klienci powinni nosić maseczki, a także wcześniej odkazić ręce i założyć jednorazowe rękawice. Środki dezynfekujące powinien dostarczyć sprzedawca, ale w maseczki i rękawice powinien we własnym zakresie zaopatrzyć się klient. - Te środki powodują, że nie ma już potrzeby, żeby PIN Pady, z których korzysta klient były dodatkowo osłonięta folią - mówi.

Jej zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obsługa odkażała PIN Pady, ale ponieważ klient powinien mieć jednorazowe rękawiczki, więc nie jest to obowiązkowe. Joanna Narożniak przypomina, żeby po zakupach użyte rękawiczki we właściwy sposób zdjąć i wyrzucić do specjalnie przygotowanych koszy na terenie sklepu lub tuż po wyjściu z niego.

 Zgodnie z rozporządzeniem rządu - mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa:

 •     wychodząc poza dom i własną posesję, na drogach i placach,
 •     jadąc komunikacją publiczną,
 •     jadąc samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy,
 •     w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach), obiektach sportowych i turystycznych, obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
 •     na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.

Obowiązku noszenia maseczki nie mają:

 •     kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4,
 •     dzieci do ukończenia 4. roku życia,
 •     osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów,
 •     żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe,
 •     na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy,
 •     kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów,
 •     duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych,
 •     żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Joanna Narożniak (rzeczniczka prasowa mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 10.20

ag


Czytaj także

Dr Michał Sutkowski: boisz się koronawirusa? Nie pal!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:29
- Pacjenci, którzy mają choroby układu krążenia zależne od nikotyny, którzy mają przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), przechodzą gorzej chorobę COVID-19 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend w Polsce. Atrakcje turystyczne znów dostępne dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 14:20
W sobotnich "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o parkach, zamkach, muzeach, które po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa znów stają przed nami otworem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia o szczepionce przeciw COVID-19: trzeba będzie kupić dla każdego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:05
Przekazujemy wiele milionów złotych na wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19, ale i tak trzeba będzie ją kupić w takiej ilości, żeby była dostępna dla każdego Polaka – stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń