Rocznica zamachu na św. Jana Pawła II - mniej znane fakty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:52
Podzieliła się nimi ze Słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia Jolanta Sosnowska, autorka biografii Ojca Świętego.
Audio
  • Rocznica zamachu na św. Jana Pawła II - mniej znane fakty (Cztery pory roku/Jedynka)
Zamach na papieża Jana Pawła II podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie
Zamach na papieża Jana Pawła II podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w WatykanieFoto: PAP/archiwum

13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie, o godz. 17.19, papież Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowce Mehmeta Ali Ağcę w brzuch oraz rękę. Papież przeżył zamach, ale do pełni zdrowia nigdy nie wrócił.

- Nie wszyscy wiedzą, że w zamachu zostały ranne jeszcze dwie osoby. Kula trafiła w rękę młodą kobietę z Jamajki i utknęła w śródpiersiu drugiej kobiety - mieszkanki Stanów Zjednoczonych, która urodziła się w Wadowicach w tym samym dniu i roku, co Jan Paweł II - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" Jolanta Sosnowska.

Jan Paweł II 1200x660
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

Gość radiowej Jedynki wskazała na inne "znaki", m.in. zauważyła, że papieża zabrała karetka, która dopiero co została zakupiona a jej kierowca pokonał trasę do kliniki w 10 minut, a powinno mu to zająć około pół godziny. 

Rok po zamachu Jan Paweł II udał się do Fatimy, by złożyć Matce Boskiej podziękowanie za to, że ocaliła mu życie (13 maja 1917 roku miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie). Wyjęty podczas operacji pocisk z pistoletu Ağcy został przekazany jako wotum - umieszczono go wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej.

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn zamachu. Sam Ağca podawał w czasie śledztwa wiele wzajemnie wykluczających się wersji. Po tym zdarzeniu otoczenie papieża wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa, m.in. papamobile został odpowiednio opancerzony.

"Zobaczyłam w Janie Pawle II wielkiego przywódcę"

Gość radiowej Jedynki oceniła, że przez lata starano się pokazywać Jana Pawła II jedynie jako kogoś po prostu sympatycznego, spłaszczano jego naukę. 

- Ja zobaczyłam w Janie Pawle II wielkiego przywódcę, kogoś takiego, jak był hetman Jan III Sobieski, który stoi na czele, nie lękając się, wytycza kierunek i pozwala za sobą iść, by bronić duszy chrześcijaństwa w Europie. Gdy spojrzymy na przekrój pontyfikatu, to uderzające jest to, jak Jan Paweł II musiał bronić chrześcijaństwa, rechrystianizować Europę, przypominać jej o chrześcijańskich korzeniach - stwierdziła Jolanta Sosnowska.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać także materiałów archiwalnych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Jolanta Sosnowska (autorka książek, dziennikarka i publicystka)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uczyń z życia arcydzieło". Specjalny portal z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:45
W poniedziałek, 18 maja, przypada 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało portal internetowy JP2Online. Prace nad projektem trwały od 2016 roku. 
rozwiń zwiń