Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:20
Hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego - goście nie mogą na przykład korzystać ze wspólnych sal telewizyjnych, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.
Audio
  • Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dragon Images/shutterstock.com

Zgodnie z zaleceniami - przygotowanymi przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - w widocznym miejscu przed wejściem do obiektu oferującego miejsca noclegowe i w jego recepcji powinna być umieszczona informacja o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku (liczba pokoi razy dwie osoby). Wprowadzono bezwzględny zakaz przebywania w obiekcie osób niezakwaterowanych.

Przy wejściach, w obszarze recepcji, przy windach, punktach gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet muszą znajdować się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla gości. Z użytkowania gości wyłączono pomieszczenia, takie jak np. wspólne sale telewizyjne, pokoje zabaw dla dzieci, baseny, sauny czy dyskoteki. Ze względów bezpieczeństwa nie można spożywać posiłków w częściach restauracyjnych, natomiast mogą one być wydawane do pokoi.

- Do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania z użytku będą wyłączone wszystkie te pomieszczenia, w których mogą tworzyć się skupiska ludzi i które służą celom rekreacyjnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Julian Żelaznowski z Ministerstwa Rozwoju.

Dezynfekcja, sprzątanie, wietrzenie

Ministerstwo Rozwoju zaleca właścicielom obiektów, by po każdym kliencie rutynowo sprzątano pokój i dezynfekowano m.in. oparcia krzeseł, piloty i łazienki (w trakcie wypoczynku sprzątanie pokoi może się odbywać jedynie na życzenie klienta). Ważne jest także wietrzenie. Sprzęt hotelowy udostępniany gościom - rowery, kajaki itp. - powinien być dezynfekowany po każdym użyciu.

Personel sprzątający powinien być wyposażony w jednorazowe maseczki, rękawiczki, a w razie potrzeby jednorazowe fartuchy z długim rękawem. Zgodnie z wytycznymi, odległość między pracownikami powinna wynosić dwa metry. Spotkania i narady wewnętrzne powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: to będą inne wakacje. Dalekie podróże raczej nierealne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 07:55
Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych – powiedział "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dekalog bezpiecznego turysty". Zobacz 10 zasad podróżowania w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:45
Polska Organizacja Turystyczna, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowała "Dekalog bezpiecznego turysty". Zawiera on praktyczne porady, jak unikać ryzyka podczas turystycznych wyjazdów.
rozwiń zwiń