Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:00
Czas epidemii to także czas wielu nowych możliwości. Obecnie zdalnie można się nauczyć prawie wszystkiego, od angielskiego po lepienie garnków. W internecie można znaleźć zajęcia jogi online i zdalne treningi. Bez ruszania się z domu można przejrzeć zasoby największych muzeów na świecie. Gdy z tego nie korzystamy pojawiają się u nas wyrzuty sumienia, że być może tracimy jakąś szansę.
Audio
  • Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę (Cztery pory roku/Jedynka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Psycholog, psychoterapeuta Igor Rotberg przestrzegł w Programie 1 Polskiego Radia przed popadnięciem w takie poczucie, że trzeba ten czas wykorzystać do ostatniej minuty. - Warto sobie powiedzieć, że mogę ten dzień przeżyć dobrze nie robiąc w jego trakcie wielu rzeczy. Ten dzień nadal będzie wystarczająco dobry - podkreślił ekspert. - Trzeba dać sobie prawo do tego, by poleżeć pół dnia w piżamie. To też jest okej - dodał.

Osoby, które pracują zdalnie mogą się czuć trochę przytłoczone sytuacją. Część pracowników boi się, że ich praca będzie mniej doceniona a ewentualnie błędy szef zrzuci na karb tego, że pracując w domu mniej się starają. Z drugiej strony sami sobie narzucamy zbyt wiele obowiązków. Pojawia się strach przed tym, że jak sobie trochę odpuścimy, to wszystko się nam rozsypie i nie znajdziemy już motywacji.

Rotberg zaznaczył, że powinniśmy zadbać o to, by robić sobie w pracy przerwy, by odpoczywać. - Wkładamy w pracę zaangażowanie, energię, ale nadal pozwalamy sobie popełniać błędy, nadal uwzględniamy własne potrzeby, nadal dajemy sobie prawo do przeżywania różnych uczuć. Nie zaharowujemy się na śmierć - wskazał.

- Czasami włącza się nam takie myślenie zero-jedynkowe, albo muszę być perfekcyjny, albo jestem leniwy. Nie ma nic pośrodku. A to wystarczająco dobrze jest właśnie pośrodku - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Koronabalans. "Musimy się nauczyć żyć ostrożnie, ale wciąż pełnią życia"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 10:51
W czasach epidemii koronawirusa nasz dom przestaje być tylko domem - staje się też biurem i szkołą. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Jak złapać balans?
rozwiń zwiń