Rehabilitacja zdrowotna odmrożona, ale na specjalnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:24
W ramach likwidowania obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa rząd z dniem 4 maja dopuścił do pracy rehabilitantów, wykonujących działalność fizjoterapeutyczną. W Programie 1 Polskiego Radia mówimy, jakie obecnie obowiązują zasady przy świadczeniach rehabilitacyjnych.
Audio
  • Dr Maciej Krawczyk o zasadach wznowienia rehabilitacji zdrowotnej (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Sylwia Wądrzyk-Bularz o wymaganiach NFZ w stosunku do rehabilitacji (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Sylwia Nakrajnik o pracy rehabilitantów (Cztery pory roku/Jedynka)
Sala rehabilitacji
Sala rehabilitacjiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Wśród słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia jest wielu, którzy z takiej rehabilitacji korzystali i jej brak miał poważne konsekwencje zdrowotne.

Jest przestrzegany reżim sanitarny
Dr Maciej Krawczyk przypomina, że przed pandemią codziennie z rehabilitacji korzystało około pół miliona Polaków, nie licząc tych, którzy byli w sanatoriach. Połowa z nich na zasadach komercyjnych, a druga połowa miała refundację NFZ. Obecnie z uwagi na reżim sanitarny ta liczba zmalała o połowę, zarówno w placówkach społecznej służby zdrowia, jak i w gabinetach prywatnych.

- W placówkach refundowanych obowiązuje kolejka ta sprzed pandemii, ale poza nią są przyjmowani pacjenci, którym lekarz na skierowaniu wypisał uwagę "pilne" - mówi rehabilitant. Zastrzega, że "pilne" powinno być na skierowaniu wystawionym już po wybuchu pandemii. Gabinety telefonują do osób, które zostały zakwalifikowane na fizjoterapię i starają się z nimi uzgodnić termin zabiegów, biorąc pod uwagę ich potrzeby i stan zdrowia. Dr Krawczyki zastrzega, że kilkanaście procent pacjentów rezygnuje z zabiegów, bo obawia się przyjścia do placówki i zarażenia się wirusem. To głównie osoby po 60 roku życia z chorobami towarzyszącymi. Maciej Krawczyk zauważa, że reżim sanitarny w gabinetach prywatnych jest jeszcze ostrzejszy niż w placówkach uspołecznionych, gdyż pracujący tam rehabilitanci nie chcą brać odpowiedzialności za ewentualne zakażenie pacjenta.

Sanatoria nadal nieczynne
Sylwia Wądrzyk z NFZ zauważa, że bardzo wielu pacjentów rezygnuje z rehabilitacji mimo wyraźnych wskazań do jej przeprowadzenia, bo się boi zakażenia. - My mówimy wyraźnie, że decyzję podejmuje lekarz, który kieruje na rehabilitację - podkreśla. Jeśli uzna, że pacjent wymaga rehabilitacji, to mimo obaw powinien stawić się w placówce. Według niej, pacjenci, którzy mieli wyznaczone terminy na marzec i kwiecień, powinni zgłosić się do poradni w celu wyznaczenia nowych terminów zabiegów. Uspokaja, że rehabilitacja jest prowadzona z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności. Sylwia Wądrzyk przyznaje, że te środki powodują, że mniej pacjentów może zostać poddanych rehabilitacji. Na razie nie wznawiają pracy uzdrowiska. Ci, którzy mieli na ten czas zaplanowane wyjazdy, będą przesunięci w czasie, ale skierowanie do sanatorium nie przepada.

A Małgorzata Głogowska wybrała się do gabinetu, żeby zobaczyć, jak w praktyce wygląda obecnie rehabilitacja.

Posłuchaj dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 12.05.2020

Goście: dr hab. Maciej Krawczyk (prezes Krajowej Izby Rehabilitantów), Sylwia Wądrzyk-Bularz (rzecznik NFZ), Sylwia Nakrajnik (rehabilitantka)

Godzina emisji: 9.20 - 10.00

ag

Czytaj także

Polio: jeden z najgroźniejszych wirusów. Zachorował nawet prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 22:00
Jednym z najgroźniejszych zagrożeń epidemicznych na świecie w pierwszej połowie XX wieku był wirus polio powodujący głównie u dzieci zakaźną chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji której może dojść do porażenia i zaniku mięśni kończyn dolnych. Najsłynniejszą ofiarą polio był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:20
Hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego - goście nie mogą na przykład korzystać ze wspólnych sal telewizyjnych, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:00
Czas epidemii to także czas wielu nowych możliwości. Obecnie zdalnie można się nauczyć prawie wszystkiego, od angielskiego po lepienie garnków. W internecie można znaleźć zajęcia jogi online i zdalne treningi. Bez ruszania się z domu można przejrzeć zasoby największych muzeów na świecie. Gdy z tego nie korzystamy pojawiają się u nas wyrzuty sumienia, że być może tracimy jakąś szansę.
rozwiń zwiń