Wilgotność powietrza ma wpływ na utrzymanie się koronawirusa? Ekspert tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:51
- Im wyższa wilgotność występująca w środowisku czy na powierzchni, tym wirus ma możliwość dłuższego przetrwania - wyjaśnia prof. Michał Bijak z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 
Audio
  • Koronawirus - co musisz wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/DimaBerlin

Ekspert podkreśla, że nie ma dokładnych badań ile dni wirus może przetrwać na wilgotnej powierzchni czy w środowisku, jednak przyjmuje się, że jest to jeden z czynników, który może mieć wpływ na żywotność wirusa. - Wilgotność jest takim czynnikiem, który może sprzyjać temu, że koronawirus będzie w stanie dłużej przetrwać w formie aktywnej - dodaje prof. Bijak. 

Koronawirus a spirytus salicylowy 

Spirytus salicylowy to dwuprocentowy roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. 100 g spirytusu salicylowego zawiera 2 g kwasu salicylowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, oraz 30 proc. wody i 68 proc. etanolu, który jest jego głównym składnikiem. 

- Spirytus salicylowy jest głównie bakteriobójczy, ale nie przeszkadza nam to w działaniu antywirusowym. Stosowanie go jako środka odkażającego jest bardzo dobre - podkreśla prof. Bijak. - Częste używanie może powodować lekkie przesuszenie rąk, dlatego warto stosować dodatkowe kremy - radzi ekspert. 


Koronawirus przyczyniający się do choroby COVID-19 sieje spustoszenie na arenie międzynarodowej. Prawidłowa dezynfekcja rąk jest jednym ze sposobów na uniknięcie zakażenia. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Przygotowała: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 13.05.2020 r. 

Godzina emisji: 10.22

ans 


Czytaj także

Koronawirus. Czy każdy ozdrowieniec może oddać osocze?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 17:50
- Nie każdy może oddać osocze, ponieważ trzeba spełnić dwa warunki: trzeba być osobą zdrową i taką, która spełnia kryteria oddawania krwi zgodnie z polskimi kryteriami dotyczącymi tonacji krwi, która wynika z badania klinicznego, wywiadu, które przeprowadza lekarz - mówił dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachować umiar w dezynfekowaniu i odkażaniu?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:53
Czy rację mają ci, co mówią: odkażajmy wszystko i wszędzie, bo walczymy z wirusem, czy może ci, którzy przekonują: ostrożnie, nie przesadzajmy, bo odkażając zabijamy wszystkie drobnoustroje i serwujemy sobie spadek odporności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rehabilitacja zdrowotna odmrożona, ale na specjalnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:24
W ramach likwidowania obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa rząd z dniem 4 maja dopuścił do pracy rehabilitantów, wykonujących działalność fizjoterapeutyczną. W Programie 1 Polskiego Radia mówimy, jakie obecnie obowiązują zasady przy świadczeniach rehabilitacyjnych.
rozwiń zwiń