Nasze oczy są w coraz gorszej kondycji. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:58
Kwarantanna sprawiła, że więcej czasu spędzamy przed monitorami. Osoby pracujące, zamiast spotykać się z klientami czy kontrahentami twarzą w twarz, prowadzą wideokonferencje lub komunikują się z nimi za pomocą e-maili. Dzieci biorą udział w lekcjach online, z kolegami rozmawiają przez komunikatory. Wiele placówek kulturalnych nie funkcjonuje, więc wolny czas częściej spędzamy przed telewizorem. 
Audio
  • Nasze oczy są w coraz gorszej kondycji. Jak o nie zadbać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Niezwykle istotne jest dbanie o higienę oczu
Niezwykle istotne jest dbanie o higienę oczuFoto: Andrey_Popov/shutterstock.com

Nasze oczy w ostatnich tygodniach nie mają okazji wypocząć, dlatego są w coraz gorszej kondycji.

- Długie godziny spędzane przed monitorem stały się standardem dla wielu osób. W trakcie wytężonej pracy rzadziej mrugamy i mocno nadwyrężamy mięśnie oka. Dodatkowo sztuczne oświetlenie potęguje zmęczenie oczu - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia optometrysta Żaneta Kaczanowska.

- Te wszystkie czynniki mogą powodować tzw. syndrom widzenia komputerowego. Najczęstsze objawy, jakie zgłaszają pacjenci, to suchość oka, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie oczu, ból oczu, przekrwienie spojówek, nieostre lub podwójne widzenie. Może nawet dochodzić do nietolerancji soczewek kontaktowych. Do tego dochodzą bóle głowy, karku, barków - wymieniła ekspertka.

Jak zadbać o wzrok?

Jak podkreśliła specjalistka chorób oczu, dr Anna Maria Ambroziak, okoliczności zmuszają nas do tego, żeby jeszcze intensywniej zadbać o nasz wzrok.

- Jest kilka podstawowych zasad. Po pierwsze - absolutnie pełna korekcja wzroku. Do tego przerwy w pracy wzrokowej, rozluźnianie aparatu akomodacyjnego, czyli takiej zdolności "zoomowania", wyostrzania obrazu. Co 20 minut przez 20 sekund należy popatrzeć daleko, powyżej sześciu metrów - wyjaśniła. 

Dr Ambroziak zwróciła uwagę na to, jak ważne jest - pełne, pełnowartościowe - mruganie i higiena brzegów powiek - czyśćmy brzegi powiek rano i wieczorem, stosujmy leki nawilżające. Kaczanowska poleca stosowanie kropli nawilżających do oczu - bez konserwantów!-  tym, którzy odczuwają suchość oka, pieczenie lub nadmierne łzawienie. 

Istotne jest także odpowiednie dostosowanie kontrastu i jasności ekranu. Większy kontrast na monitorze sprawia, że oczy mniej się męczą. Jasność ekranu powinna być z kolei podobna do poziomu oświetlenia otoczenia. Jeśli tylko się da - pracujmy w pomieszczeniach dobrze doświetlonych naturalnym światłem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Reportaż: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie Roman Czejarek okulary
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:20
Hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego - goście nie mogą na przykład korzystać ze wspólnych sal telewizyjnych, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rehabilitacja zdrowotna odmrożona, ale na specjalnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:24
W ramach likwidowania obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa rząd z dniem 4 maja dopuścił do pracy rehabilitantów, wykonujących działalność fizjoterapeutyczną. W Programie 1 Polskiego Radia mówimy, jakie obecnie obowiązują zasady przy świadczeniach rehabilitacyjnych.
rozwiń zwiń