- To od przyjaciół, rówieśników, czerpią poczucie, że są w porządku, że są częścią grupy, wzmacniają poczucie własnej wartości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Szulc z serwisu internetowego dlaucznia.pl.
Przymusowa izolacja ma też swoje plusy?
Zwraca także uwagę, że u młodych osób dopiero kształtuje się umiejętność myślenia w sposób odpowiedzialny, wyciąganie wniosków czy oceniania ryzyka. - Młodzi ludzie mogą nie doszacować ryzyka i lekceważyć zalecenia siedzenia w domu. Trzeba tłumaczyć im rzeczy, które nam mogą wydawać się oczywiste - podkreśla ekspertka.
Zachować czujność
- Młodzi ludzie zamknięci w domu, odcięci od szkoły, stracili w jednej chwili coś ogromnie ważnego. Swoje dotychczasowe życie, pasje, treningi, zajęcia. Nie można zostawić ich samym sobie z problemami, smutkami, poczuciem straty - mówi Joanna Szulc dodając jednocześnie, że dobrym pomysłem nie jest także narzucanie nastolatkowi ścisłego, dokładnego planu dnia. - Dajmy im poczucie, że mają wpływ na to, co robią i jak robią. Proponowałabym zaprosić młodego człowieka do tego, żeby wspólnie naradzić się, jak ten rytm dnia ma wyglądać - radzi.
Ekspertka przestrzega także, by zachować czujność, bo u nastolatka przytłoczonego nadmiarem obowiązków może na przykład rozwinąć się depresja.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Materiał: Maciej Oswald
Gość: Joanna Szulc (ekspertka serwisu internetowego dlaucznia.pl)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 11.25
kh