Koronawirus w Polsce. Sposoby na obniżony nastrój

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:10
W czasie pandemii wielu z nas narażonych jest na duży stres. Obawa przed zachorowaniem, spędzanie czasu w izolacji, niepewność związana z przyszłością. Wszystkie te czynniki zwiększają prawdopodobieństwo obniżenia nastroju. Jak sobie z tym radzić? 
Audio
  • Jak zachować dobry nastrój? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

- Na pewno dobrą rzeczą jest ruch. 5 tysięcy kroków to coś o czym WHO mówi jako o minimum niezbędnym do życia. Ruch uruchamia w nas endorfiny. Badania pokazują, że spacer jest jedną z form ruchu, która bardzo dobrze podnosi nastrój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Dorota Minta. - Dużą rolę odgrywa także właściwe odżywanie oraz dbanie o rytm biologiczny, czyli przede wszystkim nie zarywanie nocy - dodaje.

czytaj więcej
kłótnia1200.jpg
Trudna sztuka "bycia razem". Kiedy potrzebna jest pomoc mediatora?

Nie tylko obowiązki

- Rzeczą, która czasami nam umyka, a o której też warto pamiętać, bo jest bardzo ważna, to zadbanie o to, żeby życie sprawiało nam radość, żeby to nie były tylko obowiązki. Starajmy się, żeby każdego dnia zdarzyła się chociaż drobna rzecz, która jest przyjemna dla nas, ale też dla innych - mówi ekspertka. 

- Badania zrobione po epidemii SARS w Azji pokazały, że robienie czegoś dobrego dla innych, zachowanie altruistyczne powoduje, że najlepiej znosimy stan podwyższonego stresu i ponosimy mniejsze konsekwencje tego, co będzie później, bo obniżony nastrój może pojawić się dopiero później. Teraz wiele osób jest zmobilizowanych a dopiero później, kiedy to wszystko się wyciszy, napięcie zejdzie, może dojść do stanu obniżonego nastroju - wyjaśnia psycholog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Dorota Minta

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 10.46

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas izolacji. Jak pomóc nastolatkowi?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:40
Izolacja wymuszona pandemią koronawirusa jest trudna dla wszystkich. Szczególnie dotkliwa może być dla nastolatków, dla których relacje z rówieśnikami są bardzo ważne. 
rozwiń zwiń