Polskie korzenie założycieli hollywoodzkiej fabryki snów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:22
Warner Bros., Metro Goldwyn Mayer i Paramount Pictures - te trzy wielkie wytwórnie łączą polskie korzenie postaci z nimi związanych. 
Audio
  • Polskie korzenie założycieli hollywoodzkiej fabryki snów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: logoboom/shutterstock.com

Warner Bros. jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych. Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy przemysłu filmowego, od Clinta Eastwooda, przez Mela Gibsona, do Stanleya Kubricka.

- Urodzony w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu Beniamin Warner (właśc. Wonsal), przerażony przemocą, której dopuszczali się na mieszkańcach wioski Kozacy, opuścił zabór rosyjski, Polskę, i uciekł do zaboru pruskiego. W 1888 roku dotarł do Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Rok później do USA ściągnął rodzinę - żonę i synów: Alberta, Sama i Harry'ego (urodzonych w Polsce jako: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal) - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk Artur Stachowski.


. 

Bracia Warner - podczas pobytu państwa Wonsal w Kanadzie urodził się jeszcze Jack (właśc. Itzhak Wonsal) - postanowili zająć się kinematografią. - Oni wyczuli, że to jest przyszłość, że z tego mogą być pieniądze. Zakupili aparat do wyświetlania filmów. Kupili też teatr, w którym kilkadziesiąt osób mogło oglądać przedstawienie z ruchomym obrazem. By uruchomić ten biznes bracia m.in. zastawili pamiątkę rodzinną ojca - zegarek - wyjaśnił.

Bracia zdobyli sławę filmem o... psie. - Za pieniądze zarobione na "Przygodach Rin Tin Tina" mogli stworzyć film, który stał się przełomem w historii kina - podkreślił gość radiowej Jedynki. W czasach, w których muzyka była wykonywana na żywo podczas wyświetlania obrazu, Sam eksperymentował z łączeniem dźwięku z obrazem. - W 1927 roku powstał pierwszy w historii dźwiękowy film pt. "Śpiewak jazzbandu". Film kosztował pół miliona a zarobił trzy miliony- wskazał rozmówca Sławy Bieńczyckiej.

Co się działo dalej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Arturem Stachowskim, w której mówiliśmy o polskich korzeniach Metro Goldwyn Mayer i Paramount Pictures, które łączy postać urodzonego w Warszawie Samuela Goldwyna (właśc. Szmul Gelbfisz).

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Artur Stachowski (historyk, muzykolog, przewodnik turystyczny)

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Audrey Hepburn - jedna z największych aktorek wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:09
Aktorka filmowa i teatralna, działaczka humanitarna i filantropka. Ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Jedna z największych aktorek wszech czasów według American Film Institute. 4 maja skończyłaby 91 lat.
rozwiń zwiń