Czy od wynagrodzenia postojowego naliczane są pracownikowi składki ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 14:18
- Składki ZUS są naliczane w przypadku tzw. wynagrodzenia postojowego. Nie ma tutaj wyłączeń. Wynagrodzenie postojowe to kolejny przykład tego, kiedy przepisy prawa pracy mówią, że pracownik nie wykonuje pracy, ale pracodawca musi wypłacić pensję - mówi Grzegorz Ruszczyk, radca prawny. 
Audio
  • Koronawirus - co musisz wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Wynagrodzenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna. 

Stosownie do treści ustawy wynagrodzenie postojowe przysługuje osobom, które:

  • nie zawiesiły prowadzenia działalności gospodarczej, a przychód z jej prowadzenia uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału
  • zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r., a  przychód z jej prowadzenia uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Wynagrodzenie postojowe jest wynikiem działań wprowadzonych przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej, która ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Tarcza przewiduje m.in. ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników oraz finansowanie przedsiębiorców.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 18.05.2020 r. 

Godzina emisji: 10.20

Gov.pl/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rodziny: złożono ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 16:44
- Przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Najwięcej, ponad 676 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienie ze składek na ZUS. Przybywa płatników objętych pomocą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:21
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 r. dla kolejnych płatników składek. Pomoc objęła już łącznie blisko 800 tys. płatników na łączną kwotę około 1,5 mld zł – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: składek wpływa mniej, ale świadczenia są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 14:07
Od początku roku ZUS pobrał ponad 3 mld zł mniej składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ponad 1 mld zł mniej na fundusz chorobowy. Koszt miesięcznego zwolnienia ze składek przekracza 8 mld zł. Będziemy się zatem musieli wspierać środkami z funduszu na zwalczanie skutków COVID-19 i większą dotacją z budżetu państwa – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapewniła przy tym, że wszystkie świadczenia są bezpieczne.
rozwiń zwiń