Koronawirus. Pomoc bezdomnym w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:05
Pandemia koronawirusa jest dla nas wszystkich dużym wyzwaniem. Są tacy, którzy bez pomocy innych znaleźliby się w niezwykle trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Byli bez własnego dachu nad głową i środków ochrony osobistej. Caritas Polska od lat wspiera osoby będące w kryzysie bezdomności i także w tym trudnym momencie nie pozostawiła ich bez opieki.
Audio
  • Pomoc bezdomnych w czasach pandemii koronowirusa (Cztery pory roku/Jedynka)
Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli autobus z pomocą dla osób bezdomnych na ulicach Warszawy. Autobus umożliwia osobom dotkniętym bezdomnością bezpieczne dotarcie do noclegowni czy jadłodajni. Potrzebujący mogą otrzymać w autobusie informacje oraz zjeść ciepły posiłek
Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli autobus z pomocą dla osób bezdomnych na ulicach Warszawy. Autobus umożliwia osobom dotkniętym bezdomnością bezpieczne dotarcie do noclegowni czy jadłodajni. Potrzebujący mogą otrzymać w autobusie informacje oraz zjeść ciepły posiłekFoto: PAP/Marcin Obara

Sławomir Smyk z warszawskiej Straży Miejskiej zauważa, że osoby bezdomne zostały zaskoczone tym, że w Polsce został ogłoszony stan epidemii. Ponieważ zazwyczaj nie mają dostępu do środków masowego przekazu, o tym, że mamy wszelkie ograniczenia dowiadywały się pocztą pantoflową od innych bezdomnych, albo od strażników miejskich. - Często są takie informacje, że bezdomni z własnej inicjatywy wychodzą do strażników, żeby prosić o przekazywanie informacji jak mają się zachowywać - mówi.

Janusz Sukiennik z Caritas przyznaje, że obecna sytuacja jest weryfikacją projektów i programów na rzecz wspieranie osób bezdomnych, szczególnie w Warszawie. Bardzo szybko trzeba było dotrzeć do osób poza schroniskami, bo ci, którzy przebywali w schroniskach, byli pod kontrolą. Caritas Polska przekazała Straży Miejskiej maseczki, które strażnicy rozdawali bezdomnym, gdyż ci nie mieli środków, żeby kupić maseczki, a często nawet nie wiedzieli, gdzie można dokonać zakupu. - Od połowy marca we współpracy ze Strażą Miejską rozpoczęliśmy przekazywanie bezdomnym żywności - mówi. Przewiduje, że przynajmniej do końca maja Caritas będzie wspierać osoby bezdomne.

Caritas i Straż wspomagają też działanie innych organizacji, które opiekują się bezdomnymi. To m.in. autobus, który jeździ po Warszawie i przekazuje bezdomnym żywność i produkty pierwszej potrzeby. Janusz Sukiennik zapewnia, że robi wrażenie obrazek, jak bezdomni karnie, w odstępach 2-metrowych, w maseczkach, stoją w kolejce do takiego autobusu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 18.05.2020 r. 

Godzina emisji: 10.46

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kartonowe życie" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 15:41
On brudny, od lat na ulicy. One ładne, młode, zadbane. Ich losy połączyły się przez przypadek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można pomóc w wychodzeniu z bezdomności

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:54
Przyczynkiem do rozmowy był reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej "Kartonowy człowiek". Pan Roman Owczarczyk ponad 30 lat spędził na ulicy. Wyrzucony przez ojca w wieku 14 lat, wpadł w alkohol i stał się bezdomnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeszcze niedawno mieszkał na ulicy. Jak przestał być bezdomnym?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:00
Pan Tadeusz jeszcze do niedawna była osobą bezdomną. Z pasji i miłości do swojej dzielnicy zaczął oprowadzać wycieczki po Nowej Hucie, która znajduje się w północno-wschodniej części Krakowa. Dzięki komu wyszedł z bezdomności?
rozwiń zwiń