Koronawirus a miłość czyli jak pandemia poprawiła relacje damsko-męskie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:07
Dane pokazują, że w czasie trwającej pandemii single przestali koncentrować się na sobie, a zaczęli głębiej patrzeć na drugiego człowieka. Okazało się, że agencje matrymonialne mają więcej pracy niż przed pandemią, gdyż ludzie w tych tak niepewnych czasach stali się bardziej empatyczni i wrażliwi i zauważyli, że bycie samemu i kariera zawodowa to nie jest sedno życia.
Audio
  • Jak pandemia poprawiła relacje damsko-męskie? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

 - Większość singli deklaruje, że są samotni z wyboru bo żyje im się lepiej i wygodniej, a okazuje się, że izolacja sprawiała, że ten wybór nie jest do końca trafny - mówiła w "Czterech porach roku" Agata Igras, szefowa biura matrymonialnego. - Wielu naukowców twierdzi, że drugi człowiek u naszego boku to zdrowie zarówno fizyczne i psychiczne, więc warto nad tym tematem się pochylić - podkreśliła ekspert. 

Gość audycji podkreśliła, że w codziennym życiu człowiek samotny, który jest aktywny zawodowo nie jest skłonny do refleksji na temat zawarcia poważnego związku. Czas epidemii trochę to zmienił. - Dużo rzeczy się wokół nas dzieje, zmieniamy otoczenie, ludzi a aktywność zawodowa nas pcha do przodu i nie daje momentu na refleksje - oceniła Agata Igras. - Nagle moment zatrzymania skłonił bardzo wiele osób do tego, żeby skontaktowały się z biurami matrymonialnymi i do tego, żeby poważniej poszukać partnera - dodała. 

Gdzie znaleźć miłość? 

Próbując pomóc szczęściu wielu singli szuka swojej drugiej połowy na portalach randkowych. Z pomocą przychodzą również biura matrymonialne, w których grupy ekspertów pomagają potencjalnym kandydatom w wyborze partnera bądź partnerki. 

- Podstawą jest długa i szczera rozmowa, ona w naszym przypadku trwa dwie a nawet trzy godziny (...) Próbujemy zrozumieć, jaka historia ukształtowała osobę, która stoi przed nami - wyjaśniła Agata Igras z biura matrymonialnego. - Rolą osoby, która prowadzi rozmowę jest powodowanie, jeżeli rozmówca ma kłopot ze szczerością i otwartością, dotarcia do człowieka, do autentycznych informacji. Tylko tak jesteśmy w stanie pomóc i dopasować drugą połówkę - zaznaczyła ekspert. 

Co najczęściej ukrywamy szukając partnera?

Ekspert na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyjawiła, że jako społeczeństwo mamy problem do wyjawiania swoich słabości. Pewne cechy i przeżyte doświadczenia często nie pozwalają na przyznanie się do tego co miało wpływ na rozpad poprzedniej relacji. - Trafiają się osoby, które są bardzo świadome i poukładane ze sobą. To jest podstawa do tego, żeby stworzyć kolejną relację. Nie możemy szukać winy na zewnątrz, tylko zastanowić się, co ze mną jest nie tak, że nie potrafię utrzymać dłuższego związku - mówiła Agata Igras. - Mężczyźni bardzo często boją się przyznać do swojej wrażliwości - zdradziła. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Agata Igras (szefowa biura matrymonialnego) 

Data emisji: 19.05.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ans 

Czytaj także

Życie razem czy oddzielnie - jakie ryzyko podejmiesz?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 13:16
Decydując się na związek z reguły nie zakładamy, że zostaniemy porzuceni. Wiele osób jednak tak boi się wykorzystania, że nie wychodzi poza partnerski układ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Randkowanie po sześćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 15:00
- Jeżeli chodzi o seniorów, temat randkowania jest tematem tabu – mówi Leszek Kubuj, uczestnik Dansingów Międzypokoleniowych i prowadzący szybkich randek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka "bycia razem". Kiedy potrzebna jest pomoc mediatora?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:22
Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele związków partnerskich bądź małżeństw rozpada się lub stoją pod znakiem zapytania. Przedmiotem nieporozumień par będących w izolacji są często błahe powody co powoduje pogorszenie wzajemnych relacji. Kiedy potrzeba jest pomoc mediatora? 
rozwiń zwiń