Podróże w czasach koronawirusa. Jakie zmiany obowiązują w pociągach?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:24
Planujesz dłuższą podróż pociągiem w dobie koronawirusa? Przygotuj się na to, że konduktorzy sprawdzą, czy nie zdejmujesz maseczki, a miejsce obok ciebie pozostaje wolne. Pomyśl również o wcześniejszym zakupie biletu. Powód? - Wiedząc, że jest duża frekwencja, mamy możliwość wzmocnienia pociągu dodatkowymi wagonami - mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.  
Audio
  • Podróże koleją w czasach pandemii (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Votimedia

Osoby, które podróżują koleją, powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w środkach transportu publicznego. Ich przestrzeganie jest ważne ze względu na zdrowie nasze oraz innych pasażerów. W pociągach zgodnie z obowiązującymi przepisami należy nosić maseczki bądź chusty, które zasłaniają usta i nos. Ponadto drużyny konduktorskie dbają o zachowanie bezpiecznych odległości między pasażerami - obok siebie mogą siedzieć jedynie członkowie rodziny.

- W toaletach zgodnie z zaleceniami GIS dostępne są woda i mydło. Na stacjach postojowych i zwrotnych wszystkie nasze pociągi wyposażane są w takie środki higieny osobistej - mówi Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Ponadto w podróż koleją warto zabrać ze sobą napoje i jedzenie, ponieważ w wagonach obecnie nie są prowadzone usługi związane z gastronomią.

Bilety przez internet

Koleje polecają podróżnym m.in. kupowanie biletów z wyprzedzeniem przy pomocy internetu.

- Zakup biletów w kasach jest nadal dostępny, ale my zachęcamy do kupowania przez kanały zdalne: stronę internetową i naszą aplikację mobilną. Pozwala to zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na dotarcie na dworzec do kasy biletowej. Podróżny ma też od razu informację o tym, czy na dany pociąg jest miejsce - tłumaczy Katarzyna Grzduk.

Rezerwacja miejsc i wcześniejszy zakup biletów pozwala PKP Intercity przewidzieć zainteresowanie podróżnych danym połączeniem i w razie potrzeby po prostu wydłużyć skład. Obecnie spółka sprzedaje bilety maksymalnie na 50 proc. miejsc siedzących. - Wiedząc, że w danym pociągu jest duża frekwencja, mamy możliwość szybszej reakcji i na przykład w miarę możliwości wzmocnienia pociągu dodatkowymi wagonami - słyszymy.

Ile pociągów wyjeżdża w trasę?

Obecnie kursuje około 60 proc. pociągów spośród tych, które powinny wyjeżdżać na tory, gdyby nie było epidemii, z kolei na skróconych trasach jeździ 8 proc. - Pierwsze pociągi zaczęliśmy przywracać już od 3 maja. Było ich 18. W kolejnym tygodniu przywróciliśmy 24 pociągi - przekazuje Katarzyna Grzduk.

Rzecznik PKP Intercity zapowiada, że w związku z okresem wakacyjnym spółka planuje zwiększenie liczby połączeń, które cieszą się największym zainteresowaniem. Najbardziej popularnymi kierunkami są Trójmiasto, Szczecin, Olsztyn oraz Kołobrzeg.

Jak to wygląda we Francji?

We Francji przygotowania do stopniowego uruchamiania transportu publicznego zaczęły się na długo przed 11 maja, czyli terminem rozpoczęcia procesu stopniowego wychodzenia z ograniczeń związanych z dwumiesięczną kwarantanną. M.in. na posadzkach stacji metra i kolejek podmiejskich namalowano  oddalone od siebie o półtora metra koła, które wyznaczają podróżnym czekającym na skasowanie biletu, obowiązujący dystans społeczny.

Obowiązkowo należy nosić w środkach transportu publicznego maseczki. Ich brak karany jest grzywną w wysokości 135 euro. W przypadku wielokrotnego naruszenia tego przepisu, mandat jest kilkakrotnie wyższy. Ponadto Francuzi musieli liczyć się z kontrolami przed dworcami, gdzie policjanci sprawdzali dokumenty potwierdzające konieczność udania się w podróż. We Francji istnieje bowiem ograniczenie w przemieszczaniu się do 100 km od miejsca zamieszkania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Katarzyn Grzduk (rzecznik prasowy PKP Intercity)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 9.21

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prywatny pociąg Edwarda Gierka. Jak wygląda w środku?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:45
Korzystał z niego Edward Gierek, jak i inni wysocy towarzysze partyjni. W najdalszą podróż wyruszył do stolicy Mongolii. Dziś można go obejrzeć na opuszczonej stacji kolejowej w Nowym Łupkowie. Mowa o dawnym pociągu rządowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a podróż pociągiem. Jak obecnie wygląda rozkład jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:18
- Spółka tymczasowo ograniczyła ofertę przewozową i zmniejszyła częstotliwość kursowania niektórych pociągów. W ramach obowiązującego rozkładu jazdy obecnie zostało odwołanych ok. 60 procent pociągów, a 8 procent kursuje w relacjach skróconych - informuje Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity. 
rozwiń zwiń