W kropki, kwiatki, wysadzane kamieniami - maseczka ochronna modnym dodatkiem!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:14
Maseczka ochronna stała się nieodzownym elementem naszego ubioru. Projektanci mody doszli do wniosku, że nie musi być ona przykrym obowiązkiem, a wręcz przeciwnie ciekawym dodatkiem. 
Audio
  • Maseczka ochronna modnym dodatkiem (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Maria Studio

- W tych trudnych okolicznościach ludzie starają się odnaleźć coś co poprawi nastrój, dopasowują sobie kolor jaki lubią albo jakiś wzór - mówi Milita Nikonorov, projektantka mody. - Często klienci do nas dzwonią czy jesteśmy w stanie zrobić maseczkę z ich ulubioną postacią z kreskówki - dodaje. Maseczka w świecie mody? - to nie nowość! 

Ochronne maseczki pojawiały się już na wybiegach mody, kiedy projektanci szukali pomysłów na atrakcyjną ochronę antysmogową. W czasie pandemii koronawirusa pojawiły się także propozycje maseczek na dzisiejsze potrzeby. - Moda ma to do siebie, że jest bardzo elastyczna. Wpływa a nią wiele dziedzin: od ekologi przez kulturę skończywszy na na polityce i sprawach społecznych. Pandemia zmusiła nas aby nosić maseczki ochronne, więc branża bardzo szybko na to zareagowała - podkreśla Sebastian Gąsienica - Łuszczyk, projektant. 

Projektant dodaje, że wiele luksusowych domów mody dopuściło własne interpretacje tego produktu. - Maseczki kosztują tam od kilkuset złotych do kilkuset euro - dopowiada. 

 Wysadzane kamieniami czy haftowane?  

Branża ślubna szybko zareagowała na obowiązek noszenia maseczek. W związku z tym, że jest to jeden z najpiękniejszych dni w życiu dla par młodych - maseczka również musi być wyjątkowa. - Salony sukien ślubnych maja w swojej ofercie również maseczki dobrane pod suknie ślubną czy tez dla pana młodego. Są to takie maseczki, które maja koraliki i perełki czy są zrobione z koronek - dodaje. 

***

W Dzienniku Ustaw z 15 kwietnia pod poz. 673 ogłoszone zostały przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są tylko dzieci poniżej 4 lat albo osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności.

Obowiązek przesłaniania twarzy nie  dotyczy duchownych podczas obrzędów religijnych, kierowców publicznego transportu zbiorowego, żołnierzy podczas zadań służbowych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 20.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:23
W związku z pandemią koronawirusa, od połowy kwietnia musimy obowiązkowo zakrywać twarz przy wychodzeniu z domu. Wiele osób stosuje do tego celu maseczki. Gdzie należy wyrzucić zużytą maskę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy maseczki z Chin są bezpieczne? Czy trzeba się bać ozonowania?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 10:53
Nasza Słuchaczka zastanawia się, czy maseczki sprowadzane z Chin są bezpieczne. Wskazuje, że słyszała, że są one ozonowane, a według jej wiedzy, ozon działa drażniąco na drogi oddechowe. Czy używanie takich maseczek może nam zaszkodzić? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilgotność powietrza ma wpływ na utrzymanie się koronawirusa? Ekspert tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:51
- Im wyższa wilgotność występująca w środowisku czy na powierzchni, tym wirus ma możliwość dłuższego przetrwania - wyjaśnia prof. Michał Bijak z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń