Nieprzestrzeganie dystansu społecznego? Wielu z nas może wpaść w agresję

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:53
- Agresja nie jest żadnym rozwiązaniem, ale może pojawić się u nas dlatego, że lękamy się o nasz stan zdrowia i bezpieczeństwo. Wielu z nas ma podwyższony poziom lęku i stąd łatwo o agresywne zachowanie - tłumaczy psycholog Dorota Minta. 
Audio
  • Nieprzestrzeganie dystansu społecznego? Wielu z nas może wpaść w agresję (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/J.A. Dunbar

Psycholog radzi, aby w sytuacji, kiedy spotykamy osobę, która idzie ulicą bez maseczki ochronnej, ominąć ją w bezpiecznej odległości. - Jeżeli się spotykamy z ludźmi w mniejszej przestrzeni warto też poprosić o to, aby ten taką maseczkę założył - dodaje ekspert. Czy można się zapomnieć? 

Dorota Minta zwraca uwagę, iż nieprzestrzeganie dystansu społecznego nie wynika ze złej woli tylko z kwestii nawyków. - To nie zawsze będzie zachowanie intencjonalne, jak ktoś zapomni bo jednak kilkadziesiąt lat chodził bez maseczki i nagle trzeba ją założyć - zauważa. - Powiedzenie "przepraszam, czy mogę prosić pana/panią o założenie maseczki, żebyśmy wszyscy byli bezpieczni to jest dobre rozwiązanie - wyjaśnia. 

Radzenie sobie z emocjami 

Mówienie głośno o swoich obawach, lękach jest zbawienne. Dorota Minta tłumaczy, że dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozmowa z bliską nam osobą o swoich problemach. - Powiedzmy sobie głośno o emocjach. Zdajmy sobie sprawę z tego, że to może nas irytować, przestraszyć, wzbudzić nasz lęk, złościć czy nawet wzbudzić agresję - mówi. - Przyznajmy się do tego i wtedy będzie nam łatwiej - dodaje. 

***

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce w dalszym ciągu istnieje obowiązek zachowania dystansu społecznego minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. 

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Do odwołania istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy (za wyłączeniem osób uprzywilejowanych) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. 

Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie gov.pl. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Maciej Oswald 

Data emisji: 21.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.19

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronabalans. "Musimy się nauczyć żyć ostrożnie, ale wciąż pełnią życia"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 10:51
W czasach epidemii koronawirusa nasz dom przestaje być tylko domem - staje się też biurem i szkołą. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Jak złapać balans?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk o pracę - jak go okiełznać? Ekspert tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 13:54
Sytuacja epidemiczna zmienia myślenie dotyczące stanowiska pracy i szukania potencjalnego zatrudnienia. Sposoby szukania nowego zatrudnienia i oczekiwania wobec pracodawców może powodować lęk o pracę. Jak go okiełznać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystarczająco dobrze jest lepsze niż perfekcyjnie za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:00
Czas epidemii to także czas wielu nowych możliwości. Obecnie zdalnie można się nauczyć prawie wszystkiego, od angielskiego po lepienie garnków. W internecie można znaleźć zajęcia jogi online i zdalne treningi. Bez ruszania się z domu można przejrzeć zasoby największych muzeów na świecie. Gdy z tego nie korzystamy pojawiają się u nas wyrzuty sumienia, że być może tracimy jakąś szansę.
rozwiń zwiń