Dwa tygodnie kwarantanny. Jak zadbać w tym czasie o psa?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:00
- Wracam z zagranicy i obejmuje mnie kwarantanna? A jeśli mam w domu psa, to czy ktoś będzie mógł przyjść i go wyprowadzić? - zastanawia się słuchacz radiowej Jedynki. Główny inspektor sanitarny MSWiA mówi wprost, że w przypadku izolacji, trzeba poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół.
Audio
  • Zwierzęta podczas kwarantanny (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które powracają z zagranicy, muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Do zwolnienia z tego obowiązku może dojść tylko w uzasadnionych przypadkach, np. gdy pracujemy poza Polską, natomiast mieszkamy w kraju. Gdy jednak już jesteśmy objęci kwarantanną, często pojawia się problem, co zrobić ze zwierzętami, które potrzebują codziennych spacerów.

- Jeżeli osoba posiada jakieś zwierzęta, w tym momencie powinna skorzystać z pomocy rodziny i przyjaciół. Podczas takiej kwarantanny nie powinna opuszczać miejsca zamieszkania (…). Podczas kwarantanny nikt jednak nie powinien niepotrzebnie kontaktować z innymi osobami, dlatego optymalnym rozwiązaniem byłoby oddanie zwierzęcia na krótki czas komuś z przyjaciół lub rodziny - tłumaczy Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Jeżeli jednak mieszkamy w domu z prywatnym ogródkiem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyjść z psem lub kotem do swojego ogrodu.

Bezobjawowy koronawirus u fryzjera

W naszym poradniku jedna ze słuchaczek poruszyła również temat zakładów fryzjerskich. - Czy jeżeli pani fryzjerka przechodzi koronawirusa bezobjawowo i obie jesteśmy w maskach, to może mnie zakazić? - pyta słuchaczka.

- W przypadku użycia maseczki i przyłbicy bądź nawet jednego z tych zabezpieczeń, minimalizujemy ryzyko zakażenia. Również jeżeli jedna osoba jest chora i ma na sobie maskę, druga też ma maskę, to w ten sposób także minimalizujemy ryzyko. Powinniśmy też pamiętać o higienie dłoni, która często jest kluczowa przy przenoszeniu zarazków - twierdzi Marek Posobkiewicz.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Gość: Marek Posobkiewicz (główny inspektor sanitarny MSWiA)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 10.22

DS

Czytaj także

Czy zwierzę może przenieść koronawirusa na sierści?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:00
Wiadomo już, że nie możemy zarazić się koronawirusem od naszego pupila. Ale czy może on przenieść wirusa na swojej sierści? 
rozwiń zwiń