Kleszcze są już aktywne! Czy każdy jest niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 12:40
Kleszcze są już aktywne w środowisku i mogą powodować poważne choroby m.in. boreliozę czy Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Czy każdy kleszcz jest niebezpieczny? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? 
Audio
  • Kleszcze i borelioza. Co jest prawdą a co mitem? (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz - niebezpieczny pajęczak
Kleszcz - niebezpieczny pajęczakFoto: Shutterstock/Erik Karits

Fakty i mity 

Kleszcze nie występują tylko w lasach, coraz częściej możemy je spotkać w aglomeracji miejskiej m.in. w parkach czy przydomowych ogródkach. - Patogeny te przenikają z innych miejsc do naszych miast poprzez naturalny korytarz ekologiczny - wyjaśnia Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych. - Nieregulowane rzeki, zadrzewienia to są te kanały, którymi kleszcze przedostają się do środka miast - dodaje. 

Nieprawdziwe jest również przekonanie, że kleszcz może na nas spaść z liści drzew. - Górna granica wysokości na jakiej możemy się natknąć na kleszcza to ok 1,5 metra. One czyhają przyczepione do wysokich traw, krzewów, małych roślin - tłumaczy Krzysztof Trębski - To jest mit, że one skaczą z dużej wysokości na człowieka. Zabieramy je po drodze idąc przez wysokie trawy lub ocierają się o różne gałęzie - mówi ekspert. 

Kleszcze są już aktywne! 

Po powrocie ze spaceru należy dokładnie sprawdzić, czy nie przynieśliśmy ze sobą kleszcza. Dr Piotr Kurkiewicz zaznacza, że gdy szybko usuniemy patogena z naszego ciała to ryzyko zakażenia jest niewielkie. - Kleszcz musi być w skórze kilkanaście godzin, żeby wstrzyknął nam bakterie czy inne drobnoustroje więc jak zauważymy kleszcza i go szybko wyciągniemy to nie ma powodu do niepokoju - wyjaśnia dr  Piotr Kurkiewicz. 

Choroby wywoływane przez kleszcze 

W naszym kraju notuje się rocznie ponad 20 tys. przypadków boreliozy - najczęściej rozpoznawanej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jednym z jej objawów jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza, rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). 

- Jeżeli zauważymy zmianę skórną, która się przejaśnia w środku a na obwodzie jest ciemniejsza to jest rumień w boreliozie i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza - informuje dr Piotr Kurkiewicz. 


Charakterystyczny rumień występuje najwcześniej po trzech dniach od kontaktu z kleszczem. Zazwyczaj pojawia się po tygodniu lub dwóch, jednak występuje on tylko u połowy zakażonych boreliozą. 


Jak bezpiecznie pozbyć się kleszcza? 

Usuwamy go wyłącznie mechanicznie za pomocą wąskich szczypczyków, którymi należy go uchwycić jak najbliżej skóry. Aby postępowanie było skuteczne, należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce starannie umyć. - Niczym nie smarujemy skóry - masłem, tłuszczem, bierzemy szczypczyki i wyciągamy go - dodaje dr Kurkiewicz. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 26.05.2020 r. 

Godzina emisji: 10.18

ans 

Czytaj także

Szczepionka na boreliozę. Czy jest na to szansa?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:03
Czyhają na człowieka tylko w lasach? To mit. Możemy je spotkać w parkach, ogrodach, na placach zabaw czy śródmiejskich skwerkach i łąkach. Kleszcze są wszędzie, a niemal połowa zaraża boreliozą. Choroba atakuje m.in. stawy, układ nerwowy czy serce. Czy jest sposób, aby się przed nią uchronić?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe ukąszenie, duży problem - także dla rolników i leśników

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 12:02
Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie od 1 stycznia do 15 maja bieżącego roku na obszarze całej Polski, lekarze zgłosili 4 tysiące 247 przypadków boreliozy - choroby będącej następstwem ukąszenia przez kleszcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bać się czy nie bać? Kleszcze i choroby przez nie przenoszone

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:20
Kleszczy jest coraz więcej, także w miastach, a ich okres aktywności w ciągu roku wydłuża się. Dzieje się tak z powodu m.in. zmian klimatu, więcej jest też zwierząt na których żerują te pajęczaki.  
rozwiń zwiń