Koronawirus. Jak odkażać, dezynfekować maseczki różnego rodzaju?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:01
- Czy wystarczy je uprać? Czy trzeba je przetrzeć spirytusem? - pyta Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Audio
 • Koronawirus. Jak odkażać, dezynfekować maseczki różnego rodzaju? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GALINA SERGEEVA/shutterstock.com

tramwaje free1200.jpg
Koronawirus a komunikacja miejska. Czy tramwaje są odkażane?

Rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Michał Sutkowski, podkreślił, że maseczki jednorazowe - jak wynika z ich nazwy - są jednorazowego użytku, nie mogą być dezynfekowane. - Półgodzinne, godzinne ich użytkowanie powoduje, że musimy je wyrzucić. Nie dezynfekujemy ich żadnymi środkami - wyjaśnił.

Maseczki bawełniane, wielokrotnego użytku, pierzemy w temperaturze 60 stopni - Ta temperatura zabija koronawirusa, ale żeby było jeszcze lepiej prasujemy taką maseczkę żelazkiem - dodał ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, czy pociągi są dezynfekowane. Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu - (22) 645 22 66.

Od 16 kwietnia - zgodnie z rozporządzeniem rządu - mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa:

 • wychodząc poza dom i własną posesję, na drogach i placach,
 • jadąc komunikacją publiczną,
 • jadąc samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy,
 • w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach), obiektach sportowych i turystycznych, obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym,
 • na terenie nieruchomości wspólnych, czyli na klatce schodowej, w windzie, na wspólnym podwórku itp.

Z obowiązku noszenia maseczki zwolnieni są:

 • kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4,
 • dzieci do ukończenia 4. roku życia,
 • osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów,
 • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe,
 • na terenie obiektów sportowych sędziowie, osoby uprawiające sport oraz ich trenerzy,
 • kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów,
 • duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych,
 • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.


Pandemia koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W przebiegu choroby może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Osobami szczególnie narażonymi na ciężki przebieg choroby są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Minister zdrowia podał nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:38
- Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń