Spotkania z rodziną w "nowej rzeczywistości". Jak powinny wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:56
Luzowane są kolejne ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń oprócz spotkań, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny. 
Audio
  • Spotkania z rodziną w "nowej rzeczywistości". Jak powinny wyglądać? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Syda Productions

Najbliższa osoba, czyli kto? 

Rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak wyjaśnia, że osobami najbliższymi są nie tylko małżonkowie, rodzice czy dzieci. - Zaliczamy również do nich rodzeństwo, osoby pozostające we wspólnym pożyciu i osoby, które razem mieszkają - mówi. - Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego wykluczone są spotkania z udziałem dalszej rodziny - dodaje. 


Spotkania rodzinne w lokalach gastronomicznych 

Od 18 maja 2020 roku w ramach trzeciego etapu wygaszania ograniczeń związanych z COVID-19 jest możliwość korzystania z kawiarni, barów i restauracji. Lokale gastronomiczne muszą zapewnić swoim klientom odpowiednie warunki sanitarne. Obowiązkowa dezynfekcja stolików po każdym kliencie, czyszczenie wszystkich powierzchni wspólnych, maseczki, rękawiczki i dystans. Klienci będą mogli zdjąć maseczki, dopiero siedząc przy stoliku. 

Do lokali nie można przyjść ze znajomymi. Przy jednym stoliku może znajdować się tylko i wyłącznie jedna osoba. Ograniczenie nie dotyczy rodzin i osób tworzących wspólne gospodarstwo. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której kilka osób siedzących przy jednym stoliku zachowuje odstęp co najmniej 1,5 metra i nie siedzi naprzeciw siebie.

Należy wcześniej skontaktować się z właścicielem restauracji czy jest możliwa rezerwacja np. w osobnej sali w gronie 10-12 osób, teoretycznie jest to możliwe - informuje Joanna Narożniak. - Nie możemy się spotkać przy wspólnym stole, on powinien być podzielony np. przegrodami z plexi. Nie można łączyć stolików i wspólnie biesiadować - tłumaczy rzecznik. 

Całowanie, przytulanie - musimy się oduczyć tych gestów! 

- Proszę pamiętać, że koronawirus wpływa na każdego z nas i reagujemy różnie. U większości zarażonych osób choroba rozwinie się łagodnie lub w umiarkowanym nasileniu - przypomina gość audycji. - Dla dobra naszej rodziny należy absolutnie zachować dystans społeczny, więc unikajmy na spotkaniach rodzinnych takich gestów jak całowanie i przytulanie - podkreśla Joanna Narożniak. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński 

Gość: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego) 

Data emisji: 25.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.15

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bary, kawiarnie i restauracje znowu otwarte! Sprawdź, jakie zasady obowiązują w lokalach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:08
Od poniedziałku bary, restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z koloniami i obozami dla dzieci? Minister zdrowia zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:20
- Decyzje związane z koloniami i obozami poznamy najprawdopodobniej za dwa tygodnie, gdy wygaszone zostaną ogniska epidemii - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń