Koronawirus. Powrót do szkoły - jak przygotować dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:32
Od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Forma zajęć dla uczniów klas I-III ma być uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych sanitarnych.
Audio
  • Koronawirus. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volurol/shutterstock.com

Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Wraca edukacja dla klas I-III. Szef MEN: wysyłanie dzieci teraz do szkoły jest możliwością, a nie obowiązkiem

W poniedziałek rano minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w audycji "Sygnały dnia" w Programie I Polskiego Radia powiedział, że wysłanie dzieci do szkoły, nie jest obowiązkiem, ale raczej możliwością.

"Chodzi o możliwość zapewnienia opieki w sytuacji, kiedy rodzic wraca do pracy, a nie ma kto zaopiekować się dzieckiem. To od samorządu, czy innego organu prowadzącego (...) ostatecznie zależy, czy dane szkoła otwiera się na potrzeby dzieci najmłodszych" - zaznaczył.

Rola rodziców kluczowa

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA, dr Marek Posobkiewicz, zwrócił uwagę, że rola rodziców w bezpiecznym powrocie dzieci do szkół jest niezwykle ważna. Dorośli powinni porozmawiać z dziećmi na temat zasad, którymi te muszą się kierować poza domem, by się chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2 zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy. 

Dlaczego najmłodsi muszą przede wszystkim pamiętać o zachowaniu higieny, o częstym i dokładnym myciu rąk. Jeśli nie ma możliwości, by umyć ręce a jest taka potrzeba - wówczas można użyć specjalnych środków dezynfekujących.

Warto też nauczyć pociechę, co zrobić, gdy ma się ochotę kichnąć lub kaszlnąć. Należy to zrobić w zgięcie łokcia lub w chusteczkę, którą następnie szybko wyrzucamy do kosza na śmieci. Kichnięcie w rękę jest o tyle niebezpieczne, że później tą dłonią możemy dotknąć jakiegoś przedmiotu i przenieść na niego zarazki.   

Niezwykle ważne jest również, by wyjaśnić dziecku, że nie wolno dzielić się jedzeniem - pić napój z jednej butelki, dawać "gryza" kanapki czy jabłka kolegom.

Te zasady mogą się przydać także, gdy pandemia już wygaśnie.

- Jeżeli od najmłodszych lat będzie to dzieciom wpajane, to to się zakoduje im w głowach. Im wcześniej to prawidłowe "kodowanie" dobrych nawyków higienicznych, zachowań prozdrowotnych rozpoczniemy, tym lepszy będzie efekt w przyszłości - podkreślił dr Posobkiewicz. 

Wytyczne dla szkół

Zgodnie z wytycznymi resortów edukacji, zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących uruchamiana zajęć dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, w grupach może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej jednak niż o dwoje. 

W miarę możliwości do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele. Wskazano też by ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

Jedna grupa uczniów ma przebywać w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na jedną osobę (uczniów i nauczycieli). Odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić minimum 1,5 m (1 uczeń - 1 ławka szkolna).

Z sali, w której będzie przebywać grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można umyć, uprać lub dezynfekować. Sale, w których przebywają uczniowie należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

W wytycznych podkreślono, że do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz, że uczniowie do szkoły mogą być przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak poprowadzić ciekawą lekcję przez internet? Nauczyciele podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:10
W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zostały zawieszone - na razie do 26 kwietnia. Szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Jak zatem poprowadzić ciekawą lekcję przez internet i zachęcić uczniów do nauki?
rozwiń zwiń