"Budujemy, chronimy, popularyzujemy". Wyjątkowa instytucja - Instytut Polonika

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:14
- Ostatnio zamknęliśmy jeden z większych projektów. To była renowacja fasady dawnej kolegiaty św. Trójcy w Ołyce na Wołyniu. Obiekt był w naprawdę złym stanie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Sałajczyk z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Audio
  • "Budujemy, chronimy, popularyzujemy". Wyjątkowa instytucja - Instytut Polonika (Cztery pory roku/Jedynka)
Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie
Dokumentacja księgi nacji polskiej na Uniwersytecie w Padwie Foto: Piotr Jamski/Polonika - dla mediów

Z uwagi na uwarunkowania historyczne, takie jak zmiany granic czy emigracje, duża część polskiego dziedzictwa kulturowego znajduje się obecnie poza granicami naszego kraju. Zabytki te są dorobkiem wielu pokoleń Polaków i świadectwem naszej historii. Ochrona dziedzictwa kulturowego ma ogromne znaczenie dla budowania społeczeństwa obywatelskiego i poczucia tożsamości narodowej, a także kreowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika powstał 18 grudnia 2017 roku jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury. Prowadzi działania w zakresie badań (inicjowanie i finansowanie badań historyczno-konserwatorskich), ochrony (objęcie opieką szczególnie cennych obiektów) i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą.

Zabawa w szukanie poloników

O działalności Instytutu opowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Sałajczyk. W jaki sposób instytucja popularyzuje polskie dziedzictwo kulturowe? - Wydajemy dużo różnych publikacji. Organizujemy wystawy. Mamy projekty skierowane do dzieci - serial z uroczym rodzeństwem. Co dwa tygodnie na naszym profilu na Facebooku są organizowane spotkania - w dość luźnej formule - podczas których rozmawiamy o polonikach - wskazała.

Gość radiowej Jedynki poinformowała, że niedawno Polonika nawiązała współpracę z artystą Tytusem Brzozowskim. - Pan Tytus maluje dla nas cykl obrazów, które będą przedstawiły miasta z całego świata i znajdujące się w nich poloniki. Pierwszy obraz przedstawia Chicago. Można na nim zobaczyć siedzibę Muzeum Polskiego w Ameryce, wieżę kontroli lotów Romana Pucińskiego na lotnisku O'Hare, pomnik Kościuszki a także instalację Magdaleny Abakanowicz - wymieniła.

""Pragniemy, aby ta świadomość łączyła Polaków"

Instytucję tworzy zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki (historia, historia sztuki, architektura, archiwistyka, konserwacja i restauracja dzieł sztuki). Jego członków - jak czytamy na stronie instytucji - łączy przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej pozostającego poza krajem dziedzictwa kulturowego, a także jego istotnego wkładu w spuściznę kulturową Europy i świata.

"Pragniemy, aby ta świadomość łączyła Polaków w kraju i za granicą. Poprzez badania, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą chcemy zachować materialne świadectwa naszych dziejów i przywracać pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków ludziach oraz istotnych faktach historycznych" - czytamy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Autor materiału: Maciej Oswald

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak