Telemedycyna. Czy świat pójdzie w tym kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:40
W czasie pandemii telemedycyna musiała zastąpić bezpośredni kontakt pacjentów z lekarzami wielu specjalności. Czy wizyta na odległość ma sens i kiedy powinna ona mieć miejsce? 
Audio
  • Telemedycyna. Czy świat pójdzie w tym kierunku? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

Możliwy wywiad z pacjentem 

Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza stomatologa dopuszcza możliwość, aby świadczyć usługi zdrowotne za pomocą systemów teleinformatycznych. - Wiele rzeczy, które dotyczą np. świadczenia usług zdrowotnych zabiegowych nie jest możliwe ze względu na ograniczenia, ale w przypadku wywiadu z pacjentem czy orzekaniu o jego stanie zdrowia jest dopuszczone działanie za pośrednictwem teleinformatyki. Jest to wpisane w prawie - mówi w "Czterech porach roku" mec. Bartosz Wojciechowski. 

Mecenas zaznacza, że korzystanie z różnego rodzaju środków i narzędzi technologicznych nie powinno zmierzać do obniżenia standardów świadczenia usługi zdrowotnej. - Przede wszystkim musimy dbać o standard i lekarze powinni doprowadzić do tego, żeby tego typu usługi były wykonywane na najwyższym poziomie - wyjaśnia ekspert. 


Wizyta on-line? - większe bezpieczeństwo 

Wiele kwestii za pomocą internetu można zrobić bezpieczniej. Gość audycji wskazuje, że pacjent może się głębiej zapoznać z dokumentacją medyczną, którą otrzymuje od lekarza w formie elektronicznej po przeprowadzonym wcześniej wywiadzie. - Podczas wizyty w gabinecie często pacjentowi towarzyszy stres i nie zawsze może on pamiętać co zostało przekazane - uważa Bartosz Wojciechowski. - Korzystanie z tego narzędzia ma swoje plusy, ale trzeba z niego korzystać racjonalnie i zgodnie z przeznaczeniem - dopowiada. 


Teleporada zastąpi stacjonarny kontakt z pacjentem? 

- Skok technologiczne, którego jesteśmy świadkami będzie dotyczył medycyny. Jasno trzeba powiedzieć, że nic nie zastąpi kontaktu lekarza z pacjentem, przynajmniej na samym początku - podkreśla  dr Jan Morawiec, lekarz chirurg. - Żeby postawić prawidłową diagnozę musimy tego pacjenta zobaczyć, porozmawiać i zbadać go. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zebrania informacji które ukierunkują nas w dalszej diagnostyce - dodaje lekarz. 

Dr Jan Morawiec tłumaczy, że w przypadku dalszego leczenia teleporady bądź wizyty on-line są dopuszczalne. - Jeżeli już mamy pewne podejrzenia i idziemy w określonym kierunku to pacjent może telefonicznie bądź internetowo przekazać nam wyniki badań, które początkowo zlecimy - mówi ekspert. 

Rozmówca Romana Czejarka zwraca uwagę, że pierwszy kontakt lekarza z pacjentem jest najważniejszy. - Możemy badania omawiać telefonicznie, ale pierwszy kontakt czasami spojrzenie na pacjenta, dotknięcie ręką brzucha, to jest informacja, której nie zdobędziemy przez telefonów i nie przeczytamy w żadnym opisie - wyjaśnia dr Jan Morawiec. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: mec. Bartosz Wojciechowski (prawnik zajmujący się podmiotami działającymi w środowisku nowoczesnych technologii) dr Jan Morawiec (lekarz chirurg) 

Data emisji: 28.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Czytaj także

Medycyna pracy w czasie pandemii. Zobacz wytyczne MRPiPS ws. badań

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 19:29
Gdy lekarz medycyny pracy jest niedostępny, wówczas badanie wstępne lub kontrolne może przeprowadzić inny lekarz - wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe został obecnie zawieszony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
rozwiń zwiń